Takhle vypadá Martin Maxa v 60 letech, stále ženám podlamuje kolena. Každou neděli udělám 2500 dřepů, říká

Zpěvák Martin Maxa
Zpěvák Martin Maxa
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2021

Pro některé může být věk pouhé číslo. Zpěvák Martin Maxa (60) je toho ukázkovým příkladem a těžko se dá věřit, že už oslavil jubilejní »šedesátiny«. Vypadá o mnoho let mladší a navíc si udržuje vypracovanou postavu, za kterou stojí roky tvrdé práce. "Už asi 30 let praktikuju dlouhodobou terapii – každou neděli dělám 2500 dřepů v kuse bez přestávky. Druhý den mě ani nebolí nohy, protože jsem zvyklý. Trvá mi to zhruba hodinu a dvacet minut, »nedřepoval« bych pouze v případě, že bych měl třeba vysokou horečku a podobně. Považuji to za Svatý grál, díky kterému se člověk udrží v kondici," řekl Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Sportovec tělem i duší. Tak se dá mluvil o zpěváku Martinu Maxovi, který v polovině března oslavil 60 let a zdá se až neuvěřitelné, jak se udržuje fit. Těší fanoušky nejen svými hity jako C´est la vie, Nábojnice nebo Ráno v ulicích a dalšími, ale i vzezřením. Vyrýsovaná postava a svaly jsou výsledkem striktní rutiny, kterou už má zažitou mnoho let.

"Vidím se pořád stejně. Žiju vlastně velmi skromně, nepřejídám se, ničeho si moc nedopřávám – tak to mám celý život. Do posilovny jsem nikdy nechodil, ale už léta provozuji domácí gymnastiku. Musím se nějakým způsobem unavit, na námaze jsem už závislý. Endorfiny, které se v souvislosti s cvičením vylučují z těla, mají obrovskou sílu. Samozřejmě to jde čím dál tím víc ztuha, protože roky přibývají a musím být opatrný na klouby. Důležité je ale zůstat vytrvalý a nikdy to nevzdat. Je zvláštní, jak jsme všichni přirozeně líní, nikdo nechce, aby ho z námahy něco bolelo," popsal Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz s tím, že má životní styl natolik dobře zavedený, že si třikrát nebo čtyřikrát týdně vymezí hodinu na cvičení.

"Dělám dřepy, kliky a další cviky, ke kterým nepotřebuji činky a další pomůcky. Také mám doma rotoped, na kterém jezdím pravidelně jednou týdně. Pak musím zmínit dlouhodobou terapii, kterou praktikuji asi už 30 let – každou neděli dělám 2500 dřepů v kuse bez přestávky. Druhý den mě ani nebolí nohy, protože jsem zvyklý. Trvá mi to zhruba hodinu a dvacet minut, »nedřepoval« bych pouze v případě, že bych měl třeba vysokou horečku a podobně. Považuji to za Svatý grál, díky kterému se člověk udrží v kondici. Ale je to obrovská porce námahy," řekl pro ŽivotvČesku.cz sympatický zpěvák, který je mimo jiné absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Podle jeho slov se tělo velmi nerado zbavuje uložených tuků a proces hubnutí je poměrně náročný.

Je jedno, jestli je bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (68) ve Franci či Rakousku. V obou destinacích na sobě tvrdě maká. Nedávno se vrátil ze země, kterou proslavila zejména kvalitní vína, aktuálně si užívá pohostinnosti sousedního Rakouska. "Letos to beru jako dvě sportovní dovolené, kde zejména cvičím a plavu," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik a do redakce zaslal snímek, na němž je vidět, jak své tělo zoceluje čínským cvičením čchi-kung.

"Primární zdroj energie je cukr a glykogen, který má člověk v zásobách. Pokud ho má, organismus »nesáhne« na uložené tuky jako na zdroj energie. Je k tomu potřeba úplně jiný impuls než běžné sportování, což je nějaká silově-vytrvalostní činnost jako například dřepy. Musí trvat určitou dobu - během zhruba prvních 35 minut se spálí cukr a glykogen a další půlhodinu už tělo funguje z tuků samotných, protože nemá k dispozici jiný zdroj energie. V principu to funguje takto. Jakmile to člověk udělá, tak poté setrvačně nabourává tuky – svým způsobem je to vážně terapie," dodal Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Nekonečně dlouhé nohy, štíhlá postava a jméno, které je ve světě modelingu ikonické. Topmo...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu