Takhle vypadá Martin Maxa v 60 letech, stále ženám podlamuje kolena. Každou neděli udělám 2500 dřepů, říká

Zpěvák Martin Maxa
Zpěvák Martin Maxa
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2021

Pro některé může být věk pouhé číslo. Zpěvák Martin Maxa (60) je toho ukázkovým příkladem a těžko se dá věřit, že už oslavil jubilejní »šedesátiny«. Vypadá o mnoho let mladší a navíc si udržuje vypracovanou postavu, za kterou stojí roky tvrdé práce. "Už asi 30 let praktikuju dlouhodobou terapii – každou neděli dělám 2500 dřepů v kuse bez přestávky. Druhý den mě ani nebolí nohy, protože jsem zvyklý. Trvá mi to zhruba hodinu a dvacet minut, »nedřepoval« bych pouze v případě, že bych měl třeba vysokou horečku a podobně. Považuji to za Svatý grál, díky kterému se člověk udrží v kondici," řekl Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Sportovec tělem i duší. Tak se dá mluvil o zpěváku Martinu Maxovi, který v polovině března oslavil 60 let a zdá se až neuvěřitelné, jak se udržuje fit. Těší fanoušky nejen svými hity jako C´est la vie, Nábojnice nebo Ráno v ulicích a dalšími, ale i vzezřením. Vyrýsovaná postava a svaly jsou výsledkem striktní rutiny, kterou už má zažitou mnoho let.

"Vidím se pořád stejně. Žiju vlastně velmi skromně, nepřejídám se, ničeho si moc nedopřávám – tak to mám celý život. Do posilovny jsem nikdy nechodil, ale už léta provozuji domácí gymnastiku. Musím se nějakým způsobem unavit, na námaze jsem už závislý. Endorfiny, které se v souvislosti s cvičením vylučují z těla, mají obrovskou sílu. Samozřejmě to jde čím dál tím víc ztuha, protože roky přibývají a musím být opatrný na klouby. Důležité je ale zůstat vytrvalý a nikdy to nevzdat. Je zvláštní, jak jsme všichni přirozeně líní, nikdo nechce, aby ho z námahy něco bolelo," popsal Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz s tím, že má životní styl natolik dobře zavedený, že si třikrát nebo čtyřikrát týdně vymezí hodinu na cvičení.

"Dělám dřepy, kliky a další cviky, ke kterým nepotřebuji činky a další pomůcky. Také mám doma rotoped, na kterém jezdím pravidelně jednou týdně. Pak musím zmínit dlouhodobou terapii, kterou praktikuji asi už 30 let – každou neděli dělám 2500 dřepů v kuse bez přestávky. Druhý den mě ani nebolí nohy, protože jsem zvyklý. Trvá mi to zhruba hodinu a dvacet minut, »nedřepoval« bych pouze v případě, že bych měl třeba vysokou horečku a podobně. Považuji to za Svatý grál, díky kterému se člověk udrží v kondici. Ale je to obrovská porce námahy," řekl pro ŽivotvČesku.cz sympatický zpěvák, který je mimo jiné absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Podle jeho slov se tělo velmi nerado zbavuje uložených tuků a proces hubnutí je poměrně náročný.

"Primární zdroj energie je cukr a glykogen, který má člověk v zásobách. Pokud ho má, organismus »nesáhne« na uložené tuky jako na zdroj energie. Je k tomu potřeba úplně jiný impuls než běžné sportování, což je nějaká silově-vytrvalostní činnost jako například dřepy. Musí trvat určitou dobu - během zhruba prvních 35 minut se spálí cukr a glykogen a další půlhodinu už tělo funguje z tuků samotných, protože nemá k dispozici jiný zdroj energie. V principu to funguje takto. Jakmile to člověk udělá, tak poté setrvačně nabourává tuky – svým způsobem je to vážně terapie," dodal Martin Maxa pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.