Takhle vypadal Jan Hamáček v 16 letech: Rok v zahraničí jsem se musel o sebe postarat sám, to člověka zformuje

Ministr vnitra Jan Hamáček během studií v Anglii
Ministr vnitra Jan Hamáček během studií v Anglii
Foto: Se svolením Jana Hamáčka
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 7. 2021

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček (42) ví, že pro muže je zásadním obdobím dospívání, kdy končí dětská bezstarostnost a přichází první dávky zodpovědnosti a samostatnosti. V šestnácti letech odjel na rok do Anglie a zpětně říká, že rok »bez máminy sukně« ho významně zformoval. "Člověk se naučí hospodařit s penězi a starat se sám o sebe," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz.

Jako šéf Ústředního krizového štábu prokazoval, že když jde do tuhého, tak umí zabrat. Nyní Jan Hamáček bude muset projevit rozhodnost a odhodlanost jako předseda ČSSD, aby stranu dostal do sněmovních lavic.

Sociální demokraté podle předvolebních průzkumů balancují na pětiprocentní hraně, která je pro vstup do sněmovních dveří klíčová a Jan Hamáček bude muset prokázat, že je opravdový lídr. Jako náctiletý prošel vojenským výcvikem a pobytem v zahraničí, ze kterého muže mnohé čerpat i dnes.

Když bylo Janu Hamáčkovi 16 let, tak odjel do Anglie. Chtěl se zdokonalit ve výuce jazyka a cestovat, nádavkem se naučil samostatnosti a odpovědnosti.

"Zpětně vidím, že pobyt v Anglii mě naučil hlavně samostatnosti, protože jsem se musel rok starat sám o sebe. Kromě cestování po Anglii, které mi také hodně dalo, jsem se naučil třeba hospodařit s penězi," zavzpomínal ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz a ukázal fotky, které dokládají, že na britské střední škole prošel vojenským výcvikem Combined Cadet Force a získal hodnost Lance Corporal - to se dá do češtiny přeložit jako hodnost svobodníka.

Dokončené očkování proti covidu-19 má asi třetina populace, mezi staršími 60 let více než 60 procent. Během července dostane podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) druhou vakcínu zhruba 1,6 milionu dalších lidí. Celkově zdravotníci v ČR už podali více než 8,35 milionu dávek vakcín a 3,37 milionu lidí má dokončené očkování. A právě očkování dvěma dávkami je nástrojem, jak se vyhnout masivnímu rozšíření delta mutace. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz popsal, v čem je delta mutace riziková a naopak, kdo může být relativně v klidu.

Dnes k samostatnosti a disciplíně vede také syny Lukáše (14) a Matyáše (11), které má s první manželkou Kamilou. Jan Hamáček miluje knihy s válečnou a bojovou tématiku a je rád, že jeho dva synové propadli kouzlu bojového umění capoeira. S druhou manželkou Gabrielou potomka zatím nemají.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.