Dobrá a špatná zpráva: Roman Prymula vysvětlil, v čem je nebezpečná delta mutace. A kdo může být v klidu

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 7. 2021

Dokončené očkování proti covidu-19 má asi třetina populace, mezi staršími 60 let více než 60 procent. Během července dostane podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) druhou vakcínu zhruba 1,6 milionu dalších lidí. Celkově zdravotníci v ČR už podali více než 8,35 milionu dávek vakcín a 3,37 milionu lidí má dokončené očkování. A právě očkování dvěma dávkami je nástrojem, jak se vyhnout masivnímu rozšíření delta mutace. Epidemiolog Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz popsal, v čem je delta mutace riziková a naopak, kdo může být relativně v klidu.

Kompletní ochrana vzniká podle výrobců vakcín až zhruba dva týdny po dokončeném očkování, u jednodávkové vakcíny Johnson & Johnson stejnou dobu po první. 

Ministr zdravotnictví už ve středu varoval před tím, že u varianty delta, která je zhruba o 60 procent nakažlivější než současný virus, má první očkování účinnost jen asi 33 procent. V Česku jí bylo zatím potvrzeno přes 120 případů, odborníci očekávají, že dříve nebo později kvůli snadnějšímu šíření převládne.

"Nebezpečná je z hlediska šíření. To znamená, že se dokáže masivně šířit. Co se týká klinických příznaků, tam to není úplně jednoznačné. Některé země říkají, že delta mutace je výrazně mírnější, naopak jiné, že nikoliv. Ono to může být celé trochu pokřivené tím, že my máme starší populaci již proočkovanou či řada lidí to už prodělala. A teď terén, který je vnímavější, je už mladší generace, proto se píše, že tato mutace postihuje dominantně mladší generaci a je jasné, že mladší generace má jednodušší průběh. Ono to může být zkresleno tímto a myslím si, že budeme muset ještě chvíli počkat, abychom měli úplná exaktní data," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula k mutaci, která znepokojuje některé odborníky.

Studie ukazují, že dokončené očkování, zejména v ČR nejčastěji používanou vakcínou Pfizer/BioNTech, proti nákaze i delta mutací a zejména proti vážnému průběhu nákazy chrání dostatečně.

Mezi nejstaršími lidmi nad 70 let mají dokončené očkování téměř tři čtvrtiny lidí v tomto věku, u věkové skupiny nad 65 let jsou to skoro dvě třetiny a u lidí 60 až 64 let 58 procent. Z padesátníků má dokončené očkování zhruba polovina. Ze čtyřicátníků je plně očkována méně než třetina, mezi třicátníky každý desátý a mladých od 16 do 29 let jen sedm procent.

"Myslím si, že dvojí očkování by mělo stačit, abychom tu měli nějaký benefit, když vidíme, že dvoudávkové schéma je poměrně účinné. V tomto případě bych pak nepožadoval testování těchto lidí. Ale myslím si, že testování je vhodné po návratu z některých destinací, než nastoupíme zpět do kolektivů. V takovém případě si myslím, že testování by mělo být na místě," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Lidé, kteří nebudou dva týdny po dokončeném očkování, se budou muset nechat kvůli prokázání bezinfekčnosti na koronavirus testovat. Potvrzení o bezinfekčnosti je nyní požadováno například při ubytování v hotelu, návštěvě kadeřníka, fitness centra, bazénu nebo hromadných akcí, jako jsou sportovní utkání, koncerty či divadelní představení. Povinnost prokázat se při případné kontrole mají také návštěvníci restaurací. Ministr Vojtěch v pátek uvedl, že uvažuje o tom, že by testy nově museli kontrolovat přímo provozovatelé.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.