Reklama:

Takhle vypadal Petr Fiala před 10 lety. Na nejdůležitější misi ho čeká těžký boj. Politolog řekl, jaké výzvy premiéra čekají

Nový premiér Petr Fiala
Nový premiér Petr Fiala
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 11. 2021

Pro předsedu ODS Petra Fialu (57) se v neděli 28. listopadu začala psát nejdůležitější kapitola jeho politického života, prezident ho jmenoval premiérem. Prvním úkolem, který před sebou bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně má, je přemluvit Miloše Zemana (77), aby souhlasil s navrženými ministry. "Petr Fiala se stane reálným premiérem, až bude jmenována celá vláda, v tuto chvíli žádné pravomoci nemá, dál sestavuje vládu, ale vládne kabinet Andreje Babiše," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek.

Reklama:

Úvodní snímek ukazuje Petra Fialu bez typických brýlí a bez prošedivělých vousů. Fotka byla pořízena téměř téměř deseti lety, kdy dnes jmenovaný premiér působil ve funkci ministra školství Nečasova kabinetu. V lednu 2014 byl Petr Fiala zvolen předsedou ODS a začal stmelovat stranu, která si musela v první řadě přiznat, že na politické scéně kromě tradičního rivala ČSSD vyrostlo silné hnutí ANO.

Reklama:

Před říjnovými sněmovními volbami Petr Fiala mluvil o tom, že je připraven stát se předsedou vlády a vyvést Česko z krize. Ještě před rokem slova o premiérském postu působila až úsměvně, Petr Fiala ale dokázal s koalicí SPOLU volby ovládnout, těží také z toho, že za ním stoji Piráti a STAN a v neděli byl jmenován premiérem.

Prezident Miloš Zeman, který je pozitivní na koronavirus, jmenoval Petra Fialu přes průhlednou bariéru. Bylo vyhověno hygienickými požadavkům na izolaci hlavy státu, zároveň na sebe oba muži viděli a jmenování mohlo proběhnout. Podle politologa Josefa Mlejnka ale neděle není tím skutečným okamžikem, o kterém by se dalo říct, že Petr Fiala převzal moc v zemi.

"Problém české ústavy je takový, že nám tu vyvstává situace dvou premiérů. Petr Fiala se stane reálným premiérem, až bude jmenována celá vláda, v tuto chvíli žádné pravomoci nemá, dál sestavuje vládu, ale dál vládne kabinet Andreje Babiše. Vláda Petra Fialy se ujme úřadu až v ten moment, kdy bude jmenována jako celek," vysvětlil politolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je těžké odhadnout, kdy nová vláda bude jmenována. Prezident se netajil tím, že s jedním z navržených kandidátů má problém, hovoří se o Janu Lipavském (Česká pirátská strana), který míří na ministerstvo zahraničí. Vlády by se Fiala chtěl s celým kabinetem ujmout nejpozději v polovině prosince.

"Pokud by byl spor mezi premiérem a prezidentem ohledně jednoho ministra, hovoří se o Janu Lipavském, tak se nabízí možnost, že by Petr Fiala přistoupil na variantu, že bude post ministra zahraničí dočasně spravovat on sám, či pověří někoho ze svého kabinetu. Spor o Jana Lipavského může mít podobu, že vláda začne již fungovat, akorát jeden post bude neobsazený. Petr Fiala by musel souhlasit, že prezidentova námitka je oprávněná, že bude zatím souhlasit s tím, že Jan Lipavský nebude jmenován, to by ale znamenalo velký problém ve vztahu k Pirátům a vlastně i pro Petra Fialu, protože by dal najevo slabost a vláda by pak vůči prezidentovi byla v trochu oslabené pozici. Pokud Petr Fiala řekne, že chce jmenovat Lipavského a že přes to nejede vlak, tak se může samozřejmě stát, že vláda bude jako celek jmenována až na jaře a premiér se ujme moci také až na jaře. Jmenování vlády může urychlit, když Fiala bude souhlasit s některými prezidentovými výtkami, ale to by pro premiéra znamenalo obrovský problém. Nevíme ale přesně, kdy ta vláda bude, může se to natahovat," popsal pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek s tím, že je těžké odhadovat, zda z požadavků sleví Petr Fiala či Miloš Zeman, nebo oba muži budou spor o Lipavského eskalovat. Pak by celý spor mohl vést až k podání kompetenční žaloby na prezidenta.

Pro kabinet Petra Fialy jsou už nyní známé hlavní výzvy, se kterými se bude muset popasovat. Inflace, bytová krize, zdražování cen energií, důchodová reforma a koronavirová pandemie. Ta je hodnocena jako problém nejpalčivější. Stále je ale těžké odhadnout, kdy bude moci nová vláda převzít zodpovědnost a začít problémy České republiky řešit.

"Pro Petra Fialu bude problém, když prezident nějakého z kandidátů na ministry odmítne jmenovat. To by byl první vážný problém, který by musel premiér řešit. Může se ale stát, že k dohodě s prezidentem dojde. Pokud ale předpokládáme, že vláda bude jmenována někdy v polovině prosince, tak největším úkolem nové vlády bude boj s pandemií," doplnil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek. Pokud by nová vláda byla jmenována až na začátku roku 2022, dál by v demisi vládl Andrej Babiš.

Jak bude v covidovém Česku vypadat po Novém roce, je otázkou. Podle některých expertů se vlna během příštích čtyř týdnů vyčerpá a křivka nakažených a hospitalizovaných začne klesat. Panují ale také velké obavy z toho, že nemocnice nápor pacientů nezvládnou a dojde ke kolapsu zdravotní péče. Novou výzvou, které může Česko na začátku roku 2022 čelit, je výskyt nové mutace zvané omikron. Panují obavy, že nová varianta koronaviru by mohla obcházet očkování a být infekčnější i nebezpečnější než mutace delta, která v současné době ve společnosti převažuje.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: