Táta k výsledku pitvy nikoho nepouští, řekl syn zesnulé zpěvačky Hany Horké, která se úmyslně nakazila koronavirem

Zpěvačka Hana Horká (vlevo) zemřela podle rodiny na covid
Zpěvačka Hana Horká (vlevo) zemřela podle rodiny na covid
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2022

O víkendu zemřela folková zpěvačka Hana Horká (†57), která byla proslulá tím, že odmítala vakcínu proti koronaviru. Podle slov svého syna, který je členem skupiny Jelen, se chtěla úmyslně nakazit, aby měla certifikát o tzv. bezinfekčnosti. Syn zesnulé zpěvačky uvedl, že neví, co přesně stojí v pitevní zprávě. Pro ŽivotvČesku.cz tragický případ okomentovali imunolog Václav Hořejší (72) a prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Syn zesnulé folkové zpěvačky Honza Rek je přesvědčen, že na úmrtí jeho matky nesou podíl tzv. antivaxerské hlasy. Hana Horká odmítala očkování proti covidu, chtěla nemoc prodělat a získat certifikát o bezinfekčnosti. Podle svých slov, která před smrtí napsala fanouškům, očekávala, že se nakazí variantou omikron.

"Ano, jsem prodělanec a přežila jsem i zbloudilou deltu. Ovšem bylo to velmi barvité," popsala zpěvačka svým fanouškům s tím, že se těší, až si konečně jako neočkovaná bude moci zajít na koncert a do sauny. Toho se ale nedožila.

Honza Rek některé lidi přímo obvinil, že nesou na tragédii podíl. Jmenoval zpěváka Daniela Landu (53) či zubního lékaře Romana Šmuclera (52). Ten je ale očkovaný. Honza Rek později upřesnil, že Romana Šmuclera jmenoval kvůli tomu, že v minulosti kritizoval postup vlády. "Vím, že není antivaxer, ale loni kritizoval vládní nařízení. Jde o to, aby lidé nesli odpovědnost i za to, co říkali dříve a jak to na ostatní působilo. Jde o to, aby jejich vyjádření nedostávala takovou pozornost," vyjádřil se otřesený mladík pro Seznam Zprávy.

Na dotaz, zda tuší, jak přesně jeho nejbližší osoba zemřela, uvedl, že to neví. "K výsledku pitvy táta nikoho nepouští. Jediné, co k tomu můžu říct, že táta k tomu zavolal souseda doktora a ten to svedl na plíce. Je to logické podle celé situace," dodal Honza Rek pro Seznam Zprávy s tím, že si zcela stojí za tím, že proti některým lidem ostře vystoupil. Vlastní pochybení, že se matka mohla nakazit od něj, odmítl. Hana Horká byla »alternativci« ovlivněna tak silně, že s ní o přínosu očkování nebylo možné smysluplně diskutovat.

Pro ŽivotvČesku.cz se k tragédii vyjádřili imunolog Václav Hořejší a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Oba jsou přesvědčení, že by se v médiích měl omezit prostor lidem, kteří přínos vakcíny zpochybňují.

"Stát by měl podporovat metodu vědeckou, to by měli podporovat i lékaři a zdravotníci, k čemuž je Česká lékařská komora důrazně vyzývá. Ti, kteří propagují středověké metody, budou mít na svědomí mrtvé. Z části za to mohou i novináři, protože zesilují hlasy těchto magorů. Část odborníků je naprosto nezodpovědná, protože odborné diskuze, které patří na odborné fórum, ventilují na veřejnosti. Je to z části kvůli tomu, že na odborném fóru neuspěli a jejich názor je minoritní, vědecká komunita ho neuznává, tak pro ukojení vlastního ega vystupují na veřejnosti a šíří nepravdy, domněnky a nepotvrzené teorie. Tito lidé si neuvědomují, že laická veřejnost není schopná odhalit, zda se jedná o teorie a smyšlenky, nebo jde o pravdu," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek, který očkování považuje za metodu vědeckou, nechat se úmyslně nakazit pak označil za postup středověký.

Prezident České lékařské komory také vyjádřil názor, že kdyby stát nařídil povinnou vakcínu pro všechny osoby nad 18 let, tak by diskuze o účinnosti očkování opadly. Pokud by bylo povinné očkování v Česku zavedeno, tak podle Kubka mohla zpěvačka dnes žít.

Molekulární imunolog Václav Hořejší se domnívá, že šíření alternativních názorů a nebezpečných dezinformací by mělo být trestné. "Mě hrozně mrzí, že v naší společnosti je ten liberalismus tak uvolněný a dosahuje takové míry, že se považuje za normální, že i tyhle lživé, škodlivé a někdy životu nebezpečné dezinformace je možno volně šířit pod záminkou svobody slova. Já si myslím, že už se snad konečně začíná uvažovat o tom, že by to mělo být trestné zrovna tak, jako je šíření poplašné zprávy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.