Technickou závadu vyloučil. Přeživší pádu vrtulníku s Petrem Kellnerem nastínil, proč miliardář zemřel

David Horváth přežil jako jediný pád vrtulníku
David Horváth přežil jako jediný pád vrtulníku
Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 4. 2021

Na konci března došlo na Aljašce k havárii vrtulníku, během níž zemřelo 5 lidí. Jednou z obětí byl i nejbohatší Čech Petr Kellner, kterému bylo 56 let. Český snowboardista David Horváth (48) je jediným přeživším a podle informací amerických médií už hovořil s vyšetřovateli. Mluvčí Kellnerovy finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že soudě dle rozhovoru s Horváthem pravděpodobně nebyla příčinou neštěstí technická porucha. "Je výhoda, že jeden člověk přežil, doufejme, že bude v pořádku a bude moci vypovídat o kritické fázi letu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Fotograf a snowboardista David Horváth je jediným mužem, který přežil nehodu vrtulníku na Aljašce, při které zemřel Petr Kellner. Web Alaska's News Source potvrdil, že známý sportovec už hovořil s vyšetřovateli a poskytl jim důležité informace. Národní úřad pro bezpečnost v dopravě by měl předběžnou zprávu o nehodě zveřejnit už příští týden.

Vzhledem k tomu, že vrtulník typu Airbus AS350B3 podle předpisů nemusí mít černou skříňku a výpověď Horvátha, který podle amerických médií souhlasil s vyšetřovateli spolupracuje, bude klíčová. "Tento typ vrtulníku nemá černou skříňku, žádné předpisy to nenařizují. Jsou to tak malé vrtulníky, že není důvod. Je tam ale třeba GPS a další věci, které vyšetřovatelé budou zkoumat, budou se snažit z toho mála získat maximum. Je výhoda, že jeden člověk přežil, doufejme, že bude v pořádku a bude moci vypovídat o kritické fázi letu. Stává se, že někdy se příčina havárie nezjistí, ale to se stává opravdu výjimečně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Mluvčí nemocnice v Anchorage Mikal Canfield potvrdil, že jméno Davida Horvátha bylo vyškrtnuto z evidence zařízení, kam byl po neštěstí převezen. Buďto už se zotavil natolik, aby byl propuštěn, nebo své jméno nechal odstranit z důvodu ochrany soukromí.

Mluvčí Kellnerovy finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář uvedl, že podle slov jediného přeživšího k technické poruše pravděpodobně nedošlo. "Z toho, jak jsme mluvili s Davidem Horváthem, tak snad mohu jen říct, že nic nenasvědčuje technické poruše. Že to byla skutečně souhra nějakých nešťastných náhod, povětrnostních podmínek, přistávacích podmínek," uvedl Mlynář pro Český rozhlas.

Vrak vrtulníku byl vyzvednut začátkem dubna a tým vyšetřovatelů ho nyní prozkoumává a vše pečlivě dokumentuje. Předběžnou zprávu může Národní úřad pro bezpečnost v dopravě zveřejnit už příští týden, k úplnému závěru nicméně může dojít až za mnohem delší dobu. "Vyšetřovatelé budou pracovat na závěrečné zprávě, s ohledem na koronavirovou krizi může její vznik trvat i rok," řekl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

Snowboardista a fotograf David Horváth (48) je jediným mužem, který přežil leteckou nehodu...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu