Teď je na tahu ministerstvo zdravotnictví. Vláda ať přestane fňukat, říká Zdeněk Hřib ke konci restrikcí

Primátor Zdeněk Hřib
Primátor Zdeněk Hřib
Foto: Archiv Zdeňka Hřiba

Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí kvůli epidemii koronaviru. Menšinová vláda Andreje Babiše (66) žádala o dalších 30 dnů stavu nouze, trval by tedy do poloviny března. Za nynější situace končí s nedělí. Na stav nouze se váže drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Pro ŽivotvČesku.cz primátor Zdeněk Hřib (39) popsal, co se teď musí stát, aby nenastal totální chaos. "Při neprodloužení nouzového stavu je na tahu ministerstvo zdravotnictví," upřesnil s tím, že některá opatření lze vydat i jiným způsobem, zejména podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Vládní kabinet by případně mohl vyhlásit nový nouzový stav, byť takový postup označují právníci za obcházení ústavy. "Při neprodloužení nouzového stavu je na tahu ministerstvo zdravotnictví. Protože první část mimořádných opatření proti epidemii musí vydat oni podle paragrafu 69 zákona o ochraně veřejného zdraví, kde mají poměrně široké možnosti, co mohou udělat. A stav nebezpečí podle zákona se má vyhlašovat vlastně na to, co nejde řešit standardním správním postupem. Koncepčnější by bylo, kdyby Sněmovnou rychle prošel pandemický zákon, ale ten musí předložit vláda," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib, jaký je postup, aby se společnost nezhroutila a fungovala opatření podle jiných nástrojů.

"Realita je taková, že Česká republika je třetí nejhorší ve zvládání epidemie v EU za použití nouzového stavu. Je zjevné, že děláme něco špatně, je zjevné, že prosté prodloužení nouzového stavu nám situaci nezlepší. Proto je nutné, aby vláda přestala fňukat a začala něco dělat," dodal pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Praha Zdeněk Hřib k tomu, proč vládní kabinet po čtyřech měsících nouzového stavu už nezískal podporu pro jeho prodloužení.

V ulicích a na silnicích operuje 30 tisíc pracovníků bezpečnostních složek, kteří kontrolu...

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) varoval, že s uvolněním restrikcí bez nouzového stavu se epidemická situace zhorší do dvou týdnů v celém Česku a dopadne na nemocnice. Otevřou se podle něho obchody a služby, muzea a galerie a možná i bazény a posilovny. Nebude omezeno shromažďování lidí, tvrdil ve čtvrtek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.