Telefony zjistí vaše povahové vlastnosti, stačí si vyfotit selfie

Umělá inteligence dokáže zjistit povahu podle selfie
Umělá inteligence dokáže zjistit povahu podle selfie
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2020

Zní to jako dějová linka postapokalyptického filmu. Experti ze dvou univerzit v Moskvě zkoumají možnosti umělé inteligence v mobilních telefonech rozpoznat podle obličejových rysů povahu člověka. Z obyčejného selfie podle jejich závěrů dovede smartphone určit povahu s dvoutřetinovou spolehlivostí.

Příjemný člověk, nebo podrážděný neurotik? Zjištění povahových vlastností lidí už nepodléhá jen přímým zkušenostem, podle moskevských vědců to dovede i systém umělé inteligence v mobilních telefonech. Informoval o tom The Daily Mail.

„Předchozí studie odhalily spojitost rysů uměle vytvořeného obrazu tváře s rysy osobnosti. Předkládáme nové poznatky, jež ukazují statisticky významnou prognózu na základě širšího okruhu rysů osobnosti mužů i žen, a to na základě snímků tváře,“ tvrdí autoři studie ze dvou univerzit v Moskvě.

Využití u pracovního pohovoru

Experti testovali přes 31 tisíc selfie fotek, které dostali od 12 tisíců dobrovolníků. Umělá inteligence správně identifikovala jejich povahové vlastnosti v 58 procentech případů.

„Naše výsledky ukazují, že snímek z běžného života lze při použití počítačových algoritmů využít k předpovědi rysů osobnosti. Předností naší metodologie je, že je poměrně jednoduchá. Nemusí se spoléhat na 3D skenery a lze k tomu použít stolní počítač,“ vysvětlil člen ruského týmu Jevgennij Osin Daily Mailu.

Systém by se mohl do budoucna používat při pracovních pohovorech nebo v seznamovacích kancelářích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.