Teplotní zlom si říká o slovo. Od středy se rtuť teploměru rozjede ke 30 °C. Meteoroložka popsala, kde díky dešti houbaři zažijí žně

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2022

Od pátečního večera na území Česka skloňujeme déšť, místy trvalý a vydatný. V noci na úterý spadlo ojediněle i přes 30 mm a za posledních 24 hodin hlásil nejvyšší srážkové úhrny Humpolec na Pelhřimovsku, a to 95 mm. "Nad Českem se ale frontální rozhraní, které k nám vydatné srážky přinášelo, bude během úterý rozpadat a srážky ustávat a oblačnost se protrhávat. Po vydatných srážkách porostou na většině území houby. Výjimkou je severozápad a západ území," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud je sucho, po kterém pak zaprší, tak houby začnou růst nejdříve 8 až 12 dnů po dešti. "Nejdříve v zastíněném prostředí v okolí potoků nebo podmáčených lokalitách. V suchém roce také platí, že větší šanci na plný košík máte ve vyšších polohách. Některé houby jsou indikátorem čistoty vzduchu, a to například lišky. Jiné najdete jen při vysokých teplotách - například muchomůrku zelenou," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Růstu hub nejlépe vyhovuje relativně teplé a vlhké počasí, tedy teploty od 15 do 22 °C, občasný déšť nebo přeháňky. "Platí, že čím je nižší rozdíl mezi minimálními ranními a maximálními denními teplotami, tím pro růst hub lépe. Srpnové počasí posledních dnů aktivitě klíšťat moc nevyhovuje - nemají ráda extrémy. Nejprve totiž bylo extrémní sucho a tropy, nyní vydatné srážky, proto jejich aktivita mírně klesla," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

"Vzhledem k vydatným srážkám bude docházet k vzestupům hladin řek. Srážky budou slábnout a ustávat až během úterního dne. A právě v úterý bude zpočátku dne velká oblačnost – oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Odpoledne budou srážky ustávat a oblačnost se protrhávat. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 20 až 25 °C," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Ve středu bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 23 až 27 °C.

Ve čtvrtek lze očekávat jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 25 až 29 °C.

pátek bude jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

sobotu si počasí připraví jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.