Teplotním rekordům je konec. ČHMÚ zesílil výstrahu. Čeká nás první podzimní vichřice Ignatz, varuje Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Do Česka dorazilo v předposledním říjnovém týdnu téměř léto. Odpolední maxima totiž atakovala letní hodnoty, kdy 25 °C nakonec přeci jen padlo. Slunečné počasí bylo vítanou změnou po chladných podzimních dnech. Podle Dagmar Honsové se ale o víkendu vrátí na hory sněhové vločky. "Od pátku do konce týdne se budou odpolední teploty nejčastěji pohybovat od 7 do 12 °C, v neděli po ránu bude místy mrznout. Teplotní rekordy bude střídat první letošní podzimní vichřice Ignatz. Výrazné zesílení větru očekáváme už během čtvrtečního rána od západu. Nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 120 km/h," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Den jako když vymaluje oblohu. Středa 20. října se stala z hlediska teplot rekordní, ale do konce roku už podobné oteplení bohužel nenastane. Česko tedy zažívá výrazně teplotně nadprůměrný den.

"Díky velmi teplému jihozápadnímu proudění padají v Čechách teplotní rekordy a extrémní teploty v Českých Budějovicích, nakonec tam teplota vystoupila na 25,3 °C. Padl 114 let starý rekord, tenkrát naměřili 22,8 °C. Teplo bylo v 15 hodin i jinde, například v Praze-Libuši 22,8 °C, v Temelíně 23,5 °C nebo v Jičíně 23 °C. Teplotní rekordy však bude střídat ochlazení. Ještě ve čtvrtek odpolední teploty vystoupí až na 18 °C, ale naši pocitovou teplotu bude na většině území snižovat vítr. Od pátku do konce týdne se budou odpolední teploty nejčastěji pohybovat od 7 do 12 °C, v neděli po ránu bude místy mrznout. V pátek a v sobotu se na hory vrátí i sněhové vločky," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Dojde i na výstrahu meteorologů, kdy Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před silným větrem, které v průběhu dne ještě upravil – část republiky se tak zbarvila oranžovou barvou, což znamená vysoký stupeň nebezpečí.

"Teplotní rekordy bude střídat první letošní podzimní vichřice Ignatz. Výrazné zesílení větru očekáváme už během čtvrtečního rána od západu. Nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 120 km/h, větrno bude i v nižších polohách, na většině území budou poryvy větru dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h, na západě a jihozápadě území přechodně až 100 km/h. Vítr bude způsobovat škody na majetku. Větrný říjen přinesl rok 2017, kdy se 6. října přes Česko přehnal orkán Xavier a 29. října orkán Herwart, na Luční boudě dosáhla rychlost větru 181 km/h. Poslední orkán jsme na území Česka zaznamenali v únoru 2020, orkán Sabina, kdy rychlost větru na Sněžce byla na 184 km/h," dodala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí také některé statistické zajímavosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.