Teplotním rekordům je konec. ČHMÚ zesílil výstrahu. Čeká nás první podzimní vichřice Ignatz, varuje Dagmar Honsová

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2021

Do Česka dorazilo v předposledním říjnovém týdnu téměř léto. Odpolední maxima totiž atakovala letní hodnoty, kdy 25 °C nakonec přeci jen padlo. Slunečné počasí bylo vítanou změnou po chladných podzimních dnech. Podle Dagmar Honsové se ale o víkendu vrátí na hory sněhové vločky. "Od pátku do konce týdne se budou odpolední teploty nejčastěji pohybovat od 7 do 12 °C, v neděli po ránu bude místy mrznout. Teplotní rekordy bude střídat první letošní podzimní vichřice Ignatz. Výrazné zesílení větru očekáváme už během čtvrtečního rána od západu. Nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 120 km/h," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Den jako když vymaluje oblohu. Středa 20. října se stala z hlediska teplot rekordní, ale do konce roku už podobné oteplení bohužel nenastane. Česko tedy zažívá výrazně teplotně nadprůměrný den.

"Díky velmi teplému jihozápadnímu proudění padají v Čechách teplotní rekordy a extrémní teploty v Českých Budějovicích, nakonec tam teplota vystoupila na 25,3 °C. Padl 114 let starý rekord, tenkrát naměřili 22,8 °C. Teplo bylo v 15 hodin i jinde, například v Praze-Libuši 22,8 °C, v Temelíně 23,5 °C nebo v Jičíně 23 °C. Teplotní rekordy však bude střídat ochlazení. Ještě ve čtvrtek odpolední teploty vystoupí až na 18 °C, ale naši pocitovou teplotu bude na většině území snižovat vítr. Od pátku do konce týdne se budou odpolední teploty nejčastěji pohybovat od 7 do 12 °C, v neděli po ránu bude místy mrznout. V pátek a v sobotu se na hory vrátí i sněhové vločky," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Dojde i na výstrahu meteorologů, kdy Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před silným větrem, které v průběhu dne ještě upravil – část republiky se tak zbarvila oranžovou barvou, což znamená vysoký stupeň nebezpečí.

Úterní den odstartoval na celém území mrazem, kdy v 6 hodin ráno bylo nejchladněji na Šerá...

"Teplotní rekordy bude střídat první letošní podzimní vichřice Ignatz. Výrazné zesílení větru očekáváme už během čtvrtečního rána od západu. Nárazy větru se budou v horských oblastech zastavovat až na 120 km/h, větrno bude i v nižších polohách, na většině území budou poryvy větru dosahovat rychlosti 70 až 90 km/h, na západě a jihozápadě území přechodně až 100 km/h. Vítr bude způsobovat škody na majetku. Větrný říjen přinesl rok 2017, kdy se 6. října přes Česko přehnal orkán Xavier a 29. října orkán Herwart, na Luční boudě dosáhla rychlost větru 181 km/h. Poslední orkán jsme na území Česka zaznamenali v únoru 2020, orkán Sabina, kdy rychlost větru na Sněžce byla na 184 km/h," dodala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí také některé statistické zajímavosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu