Teploty až -25 °C, mrznoucí mlhy, ale slunečno. Bude to nejchladnější víkend letošní zimy, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 2. 2021

Druhý únorový pracovní týden se nese v duchu pravého zimního počasí. Teploty v Česku spadly na neskutečných -27 °C, které byly naměřeny na stanici Rolava v Karlovarském kraji. Sníh a mrznoucí srážky komplikují především situaci na silnicích a zaměstnávají záchranné složky a vyprošťovací techniku kvůli četným dopravním nehodám. Víkendové dny přinesou teploty hluboko pod bodem mrazu. "Čeká nás zřejmě nejstudenější víkend letošní zimy," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Aktuální počasí na území Česka ukazuje pravou tvář zimy a situace se nezmění ani v sobotu a neděli, kdy teploty rapidně klesnou. "Při očekávané zmenšené oblačnosti a utišení větru mohou v ranních minimech teploty klesat opravdu až k -20 °C. Týká se to zejména podhůří horských oblastí. Tam mohou teploty spadnout ještě níž, dokonce až na -25 °C. Nejčastěji naměříme v nižších nadmořských výškách a za silného větru -10 až -15 °C. Teploty ještě přituhnou," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jejích slov je aktuálně nejvíce »ohrožený« stále sever a severovýchod republiky, ale začíná být už i jihozápad. Teplotní rozdíly, které se objevily na začátku týdne, se totiž stírají.

"Arktický vzduch se dostává na celé území Česka. Například v Českých Budějovicích je momentálně také pouhých -10 °C. Začíná to postupně platit pro celé území Česka. I když ty nejnižší teploty se týkají podhůří horských oblastí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka důvod, proč dochází k tak výraznému ochlazení.

Nová sněhová nadílka se očekává jen v určitých oblastech a přes mrazivé teploty by mělo být docela hezky, což bude nepochybně svádět k využití volného času k zimním radovánkám a sportu.

"Během víkendu by mělo sněžit a více oblačnosti být především v Jeseníkách a Beskydech. Jinak si budeme užívat polojasnou oblohu a v nižších nadmořských výškách by se srážky a sněžení vyskytovat neměly. Po ránu se mohou vytvářet mrznoucí mlhy, tak jedině snad na to dávat pozor. Bude to zřejmě nejstudenější víkend letošní zimy, kdy budeme pod peřinou sněhu, ale mnoho toho nového, s výjimkou Jeseníků a Beskyd, už nespadne. Naopak by oblačnosti mělo být v porovnání s pracovním týdnem o poznání méně," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.