Teploty před víkendem úřadovaly, poprvé rtuť teploměru pokořila tropickou třicítku. Udeří ale bouřky a krupobití. Přehled počasí na další týden

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2022

Česko si v pátek poprvé v letošním roce odškrtlo tropický den, který se tak označuje, když teploty vystoupají alespoň na 30 °C. K patnácté hodině bylo v Českých Budějovicích 30,4 °C. Nejvíce naměřili v Kuchařovicích na jihu Moravy, kde bylo 31,1 °C. Vedra panovala také v Plzni, Českých Budějovicích, Praze a v dalších městech a obcích. "Vloni připadlo datum prvního tropického dne v Českých Budějovicích na 11. květen, v roce 2020 na 28. červen a o rok dříve na 4. červen," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Z vysokých teplot radost nevydrží dlouho. Ukončí je místy i velmi silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. Podle výstrahy meteorologů se budou vyskytovat hlavně v Čechách ojediněle silné, provázené krupobitím, přívalovým deštěm a silným větrem. O víkendu se ochladí a nejvyšší teploty se budou pohybovat od 19 do 23 °C.

Deštníky se slunečními brýlemi bude možné střídat i během posledního květnového týdne – nejvíce oblačnosti i srážek se pak dá očekávat v úterý a ve středu, uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V pondělí bude polojasno, večer na západě až oblačno, ojediněle přeháňky. Ranní teploty 11 až 7 °C, odpolední maxima mezi 20 až 24 °C.

V úterý je potřeba se připravit na změnu charakteru počasí. Bude oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední teploty mezi 20 až 24 °C.

Stejně tak tomu bude i ve středu. Očekávat se dá oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední maxima mezi 20 až 24 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno, místy přeháňky. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední maxima mezi 19 až 23 °C.

V pátek si počasí připraví převážně polojasno. Ranní teploty 14 až 10 °C, odpolední maxima mezi 19 až 23 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.