Teploty zamíří nahoru a rtuť teploměru se zastaví na 6 °C. Po víkendu přijde razantní změna, která přinese sníh a náledí

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2022

Páteční ranní teploty byly o poznání vyšší než v předešlých ránech. "V 6 hodin ráno bylo v Kuchařovicích na jižní Moravě 3,6 °C, také na Churáňově na Šumavě bylo 2,7 °C. Pátek bude nejpříjemnějším dnem pracovního týdne," prozradila pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová s tím, že nejvyšší odpolední teploty se zastaví až na 8 °C a převládat bude modrá obloha.

Počasí v Česku je pod vlivem tlakové výše, která má svůj střed nad západní Evropou a až večer na naše území od severu postoupí slábnoucí studená fronta.

"Konec týdne nabídne v odpoledních maximech až 6 °C, ranní teploty se budou pohybovat blízko nuly a provázet nás bude klidné lednové počasí. Mnoho srážek neočekáváme – vyskytovat se budou pouze ojediněle na severu území, na horách sněhové. Hned v pondělí bude přibývat jak oblačnosti, tak srážek, které budou postupně i v nížinách sněhové a také začne zesilovat vítr. Jeho nárazy se budou pohybovat na rychlosti až 70 km/h," upozornila pro ŽivotvČesku.cz zkušená konzultantka počasí Dagmar Honsová. Dále pak k nepříznivému charakteru počasí uvedla, že na horách se budou tvořit sněhové jazyky.

Po klidném víkendovém počasí na naše území hned v pondělí postoupí frontální systém, který přinese další přibývání oblačnosti – na zataženo až oblačno postupně od severovýchodu srážky – ty budou zpočátku od vyšších poloh, postupně i v nížinách sněhové.

"Ranní teploty budou klesat na 3 až -1 °C. Denní teploty vystoupí na 1 až 5 °C. Foukat bude čerstvý severozápadní vítr s nárazy o rychlosti až 70 km/h. Snižovat bude naši pocitovou teplotu a na horách se mohou tvořit sněhové jazyky," popsala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí, s čím se dá počítat po víkendu.

Srážky začnou ustávat a oblačnost se protrhávat během úterního dne. Večer bude oblačno až polojasno. Ranní teploty budou klesat na 1 až -3 °C a místy se bude tvořit náledí. Denní teploty vystoupí na -1 až 3 °C. Také vítr bude slábnout – foukat bude pouze mírný severozápadní o rychlosti do 20 km/h.

"Ve středu bude oblačno až polojasno. Ranní teploty budou klesat na -1 až -5 °C. Denní teploty vystoupí na -1 až 3 °C," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.