Reklama:

Tereza H. nadále zůstává v Pákistánu. Andor Šándor promluvil o dvou možnostech, co se s ní stane. Jedna je její noční můrou

Češka v Pákistánu Tereza H.
Češka v Pákistánu Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 1. 2022

Vloni v listopadu si Tereza H. (25), zadržovaná v Pákistánu kvůli pašování drog, vyslechla osvobozující rozsudek a dostala se na svobodu. Soud tak rozhodl poté, co zpochybnil jednání tamní celní zprávy údajně při manipulaci se zadrženou drogou. Češka přesto dosud neodcestovala domů a její osud je v rukou Nejvyššího soudu. "Buď bude osvobozena a pak už by zřejmě odjela domů, nebo bude verdikt nižšího soudu změněn a ona se vrátí do vězení. Víc možností není," řekl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (64), který je zaskočen z role celní správy v případu.

Reklama:

Mladá Češka zůstává i nadále v Pákistánu a termín jejího návratu do Česka zatím není znám. Dne 20. listopadu ji odvolací soud zprostil viny. Přesto, že se původně měla vrátit ještě před Vánoci, její odlet se stále oddaluje. Na konci ledna to budou už 4 roky od jejího zadržení celní správou, většinu času od té doby strávila za mřížemi s minimálním kontaktem s rodinou. Přestože od jejího propuštění z vězení uběhly už dva měsíce, v tuto chvíli se nezdá, že by se její cesta do vlasti blížila.

Reklama:

Po rozhodnutí odvolacího soudu podala celní správa odvolání k Nejvyššímu soudu, protože mělo v případu dojít k pochybení z jejich strany. Než soud rozhodne, Tereza zůstává v Pákistánu. Podle bezpečnostního experta je role celní správy v případu přinejmenším podivná.

"Mně osobně přijde zvláštní ta role té celní správy. To přece není orgán činný v trestním řízení, aby podával odvolání, oni přece nebyli součástí ani toho soudního sporu. Ten spor nebyl veden jako celní správa vůči Tereze H., to byl podle mě spor Pákistánu vůči Tereze. Takže konstatování, že oni mají dát odvolání... Já nevím, jak ten soud byl postavený, ale alespoň takhle jsem to vnímal," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Do doby, než se Tereza H. vrátí domů, se z obav ze msty drogového kartelu kvůli své výpovědi schovává na tajném místě. Generál v záloze věří, že rozhodnutí o jejím propuštění mohlo vyplývat i z její ochoty rozkrýt kartel, ale něco se nemuselo zcela povést.

"Vycházím z toho, že Pákistán je země, ve které řada těch státních věcí je s britskou tradicí, takže ten soudní systém a všechny ty věci jsou z doby Velké Británie a přišlo mi to, že ten disrespekt vůči rozhodnutí soudu ze strany té celní správy je zvláštní. Vysvětloval jsem si to tím, že tam zřejmě byla domluva, na základě které dojde k osvobozujícímu rozsudku, ale to je jen moje interpretace, vůbec to tak být nemusí, a že zřejmě za to měla Tereza pomoct rozkrýt celou tu síť a čekalo se, než se ty informace potvrdí, a zřejmě tam buď něco nevyšlo, nebo proběhl nějaký zásah," vysvětluje si Andor Šándor aktuální situaci mladé Češky v Pákistánu.

V prosinci se objevila informace, že Tereza H. tajně opustila Pákistán. S tou přišla samotná celní správa, jak se ale později ukázalo, nešlo o skutečnost. Pro ŽivotvČesku.cz v té době promluvila babička ženy s tím, že by si sice přála, aby na svátky byla doma, ale rozhodně tomu tak nebude a do Česka nepřiletěla. Později se ukázalo, že Tereza neodjela nikam a byla stále v Pákistánu.

"Dokonce v jednu chvíli vyšlo prohlášení pákistánského ministra zahraničí v její prospěch a ona je tam pořád. Tam není problém, že nemá pas, kdyby mohla odcestovat, tak by jí zastupitelský úřad vydal náhradní doklady, a že by celníci mohli blokovat odjezd ze země, to spíš nějaká policie. Ale zase nejsem odborník na vnitřní pákistánský systém, ale je zvláštní, že soud rozhodne, že je volná, a celní správa může blokovat její odjezd. To mi připadá zvláštní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert s tím, že v Česku by celní správa jako součást ministerstva financí těžko mohla vstoupit do toho, zda někdo může odjet ze země.

Osobní věci, které byly Tereze H. odebrány při nástupu do vězení, stále nebyly vráceny do jejích rukou. Mezi nimi je i cestovní pas, to by ovšem podle odborníka na bezpečnost nebyl problém, kdyby Češka měla výjezdní víza. Zdůrazňuje, že na pozadí případu se mohou odehrávat situace, o kterých se lidé nedozví, protože si to pákistánská strana jednoduše nepřeje.

"Primárně ten soud nebyl podle mě mezi celní správou a Terezou, ale mezi státem Pákistán a Terezou. Jak se může celní správa odvolat? To alespoň u nás není ani orgán činný v trestním řízení. Pro mě je to trochu nejasné. Podle mě to není o tom, jestli tam byl procesní problém, nebo nebyl, že to trvalo nějakou dobu, než odvezli tu drogu někam a podobně. Přijde mi, že je za tím něco natolik silného, že ten soud je ochoten tolerovat fakt, že jeho rozhodnutí není naplněno. A výjezdní víza přece neuděluje celní správa, alespoň u nás ne. Pokud je nemá, na každém letišti ji zadrží, to je jasné," popsal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz, co může stát za zdržováním Terezina odjezdu.

Jak pro redakci ŽivotvČesku.cz uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do, česká strana se snaží o změnu rozhodnutí ohledně povinnosti Terezy H. zůstat v Pákistánu. Zatím ale snahy žádné ovoce nepřinášejí a existují dva scénáře, podle kterých se může vše nadále odehrávat. Jeden z nich je pro mladou Češku obzvláště nepříznivý.

"Celé je to trochu zvláštní. Má dojít k soudnímu projednání, a protože už ji jeden soud pustil, tak zůstane v Pákistánu, ale nebylo zadrženo její vazební zadržení. Nesmí odjet a bude čekat do odvolacího soudu, který rozhodne. Tam bude nějaký verdikt a je otázka, jak to dopadne. Nikdo nevíme, kdy to proběhne a s jakým výsledkem, ale jsou tam dvě možnosti. Buď bude osvobozena a pak už by zřejmě odjela domů, nebo bude verdikt nižšího soudu změněn a ona se vrátí do vězení. Víc možností není," dodal bezpečnostní expert Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: