Tereza H. údajně utekla z Pákistánu: Je už dávno v Česku, tvrdí některé zdroje. Rodina to rázně popřela

Profimedia
Česká občanka Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 20. 12. 2021

V médiích se v pondělí odpoledne objevila informace, že Tereza H. (25), která byla v listopadu propuštěna z pákistánského vězení, kam byla odsouzena na 8 let a 8 měsíců za pašování heroinu, se už minulý víkend vrátila do Česka. Pákistánské zdroje tvrdí, že do vlasti se záhadným způsobem dostala i bez pasu, který má v držení tamní celní správa. Jedna z jejích nejbližších osob to ale popřela. "Terezka v Česku není. To, co novináři napsali, není pravda," uvedla pro ŽivotvČesku.cz babička Terezy Věra S. (redakce zná celé jméno babičky, z důvodu její bezpečnosti se rozhodla ho nezveřejňovat).

Tereza H. (25), která byla v roce 2019 v Pákistánu odsouzena k 8 rokům a 8 měsícům vězení za pašování heroinu, byla v listopadu letošního roku propuštěna z vězení. Během odvolacího soudu došlo k jejímu zproštění obžaloby z pašování drog a po letech strávených ve vězení v cizí zemi dostala zelenou k návratu domů. Přesto se z Pákistánu ještě celé týdny nemohla dostat.

Terezy návrat domů byl oddalován. Situace se totiž nečekaně zkomplikovala, když pákistánská celní správa podala návrh k Nejvyššímu soudu proti soudnímu rozhodnutí o jejím propuštění. V tu dobu zadržovala a nadále drží její pas. Přesto se objevily informace, že i bez tohoto průkazu se dokázala dostat domů a už od minulého víkendu se nachází v České republice.

"Soudce nemohl pochopit, jak se Tereza dostala z Pákistánu bez cestovního pasu. Podle celní správy jí ale ambasáda zařídila speciální povolení od ministerstva zahraničí, díky kterému mohla odletět zpět domů," řekl portálu Expres.cz pákistánský zdroj, podle kterého celní správa neměla cestovní pas komu vydat, protože mladá Češka už v Pákistánu není.

S informací, že Tereza H. opustila zemi, v níž nedobrovolně strávila téměř čtyři roky, přišel i další portál. "Dnes (v pondělí) u soudu pronesl právní zástupce celníků Ali Aftab šokující tvrzení. Podle něj Tereza opustila zemi," uvedl zdroj webu Blesk.cz.

Manévry okolo Terezy H. po jejím propuštění z vězení probíhaly v maximální tajnosti. Na žádost rodiny nebyly ohledně její plánované cesty domů zveřejňovány žádné detaily a v Pákistánu se schovávala na zvláštním místě, o kterém věděli jen příslušníci ambasády. Podle blízké příbuzné se však žena, která byla dříve označována jako pašeračka, domů ještě nevrátila.

"Terezka v Česku není. To, co novináři napsali, není pravda. Píšou nesmysly, není to pravda, vrátí se až v lednu. Píšou blbiny, pravda to není. Rádi bychom ji doma měli na Vánoce, ale bohužel v Česku není," uvedla v pondělí pro ŽivotvČesku.cz babička Terezy Věra S., kterou informace v médiích zaskočily.

Případ české občanky v bodech:

Celníci zadrželi Terezu H. v lednu 2018. Měla u sebe více než 9 kg heroinu.

Češka vinu odmítala a tvrdila, že o heroinu nevěděla. Svou výpověď několikrát změnila. Uvedla, že do Pákistánu přijela jako modelka.

Soud poslal českou občanku v březnu 2019 do vězení na 8 let a 8 měsíců. Na začátku listopadu letošního roku byla obžaloby zproštěna.

Soudci vzali v úvahu nesprávné provedení vyšetřování případu, soudu se nelíbilo, jakým způsobem se heroin z letiště přepravoval do laboratoře.

Z vězení byla Češka propuštěna 20. listopadu, od té doby měla čekat v Pákistánu na vydání cestovních dokladů.

Případ mladé české modelky Terezy H. (25), která se během své pracovní cesty do Pákistánu ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu