Tereza Kostková má covid. Bezpečnost při StarDance okomentoval prezident ČLK. Milan Kubek zhodnotil absenci respirátorů

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2021

V pondělí odpoledne Česká televize potvrdila, že Tereza Kostková (45), která v sobotu po negativním testu na koronavirus odmoderovala přímý přenos StarDance, onemocněla covidem-19. Pro natáčení tohoto pořadu platí výjimka z opatření, tudíž nikdo z těch, kteří se objeví na kameře, nemusí mít respirátor. To je podle prezidenta České lékařské komory chyba. "Těžko to můžeme chtít po těch tanečnících, to je sportovní výkon. Ale publikum, a myslím si, že i porota, by respirátory mít měli," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53).

Příští přenos StarDance, pokud se na základě pokynů hygienické stanice bude konat, se bude muset obejít bez moderátorky Terezy Kostkové. Oblíbená herečka, která tvoří moderátorské duo s Markem Ebenem (63), měla ještě v sobotu negativní test na covid, později ale byla otestovaná pozitivně, jak potvrdila mluvčí České televize Karolína Blinková s tím, že stanice nyní čeká na pokyny hygieny.

Přestože ve vnitřních prostorách a na hromadných akcích nad určitý počet lidí byly respirátory povinné i přes zpřísněním opatření 25. října, pro natáčení tohoto pořadu platila výjimka. Povinnost nošení respirátorů se netýkala moderátorů, redaktorů a dalších osob vystupujících v rozhlasových, televizních a dalších pořadech. Podle Milana Kubka by ale bylo lepší, kdyby alespoň publikum ve StarDance, přestože nemusí, zakryté dýchací cesty mělo.

"Sice nejsem hygienik, ale myslím si, že by minimálně publikum mělo respirátory mít. Těžko to můžeme chtít po těch tanečnících, to je sportovní výkon. Ale publikum, a myslím si, že i porota, by respirátory mít měli. Ostatně jsou jiné pořady, tuším, že třeba Všechnopárty s Karlem Šípem, kde diváci v publiku respirátory mají, pokud se nepletu. Myslím si, že by to bylo lepší, určitě by to bylo jistější a pro veřejnost víc motivující," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident ČLK Milan Kubek.

Česká televize se v pondělí odpoledne dozvěděla, že je Tereza Kostková nakažená koronavirem a v tu chvíli začala jednat a kooperovat s hygienou. Milan Kubek nemá za to, že budou otestovaní všichni, kteří se sobotního přenosu zúčastnili. "To si myslím, že nutné není, ale samozřejmě rozhoduje v dané chvíli hygienik. Tu akci určitě někdo povolil, včetně pravidel, která platila a ten by měl teď vyhodnotit případné důsledky toho pozitivního testu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.

Nad konáním dalšího přenosu divácky oblíbené taneční soutěže, kterou v prvním vyřazovacím kole opustili Pavel Trávníček (71) a Veronika Lálová (29), visí otazník. Už v úterý by měla Česká televize od hygieny vědět víc. Existuje možnost, že minimálně Marek Eben a někteří z účastníků budou muset nastoupit povinnou karanténu. Milan Kubek se táže, proč publikum v televizním pořadu nemusí mít respirátory, když na natáčení sedí stejně jako v kině, kde ochrana úst a nosu povinná je.

"Asi není možné jeden takový případ přeceňovat, ale každá výjimka a každé nedodržování, které lidé vidí, snižuje jejich důvěru v opatření a ochotu je dodržovat. Já jsem jel včera v metru, kde přibližně 10 procent lidí nemělo ostentativně vůbec zakrytý nos a ústa a nikdo z personálu metra si jich nevšímal, nikdo to nekontroluje, nikdo to nehlídá a to jsou důvody, proč jsme v problémech, v jakých jsme. Tady v dané chvíli rozhodne hygienik. Můj názor je, že v takových pořadech by kromě účinkujících všichni ostatní respirátory mít měli. Platí to v kině, tak proč by to neplatilo v televizi, když tam sedí tak jako v kině," dodal prezident České lékařské komory Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.