Prokázaný covid u Terezy Kostkové dělí společnost. ČT uvedla, proč během vysílání StarDance diváci v sále nemají respirátor

Moderátoři StarDance Marek Eben a Tereza Kostková
Moderátoři StarDance Marek Eben a Tereza Kostková
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2021

Divácky oblíbená taneční show StarDance se po sobotním přímém přenosu potýká s nepříjemnou komplikací. Moderátorka Tereza Kostková (45) onemocněla koronavirem a v tuto chvíli je jisté, že v sobotu se natáčení nezúčastní. Nejhorší scénář pak může nastat, že do karantény budou muset i další účastníci a vysílání by bylo ohroženo. "Nahlásili jsme to na hygienu a čekáme, jaké nám dá pokyny," řekla pro ŽivotvČesku.cz k situaci mluvčí televize Karolína Blinková, která v pondělí večer poskytla vyjádření ohledně skutečnosti, že během přímého přenosu v sále nikdo z přítomných nemá ochranu úst a nosu.

V sobotu večer proběhlo první vyřazovací kolo soutěže StarDance, během kterého porotci a diváci prostřednictvím hlasování poslali domů herce Pavla Trávníčka (70). Jako vždy v předchozích letech přenos moderovala Tereza Kostková po boku Marka Ebena (63). I když ještě v sobotu večer byla v pořádku a výsledek jejího certifikovaného testu na covid-19 byl negativní, během pouhých několika hodin se vše změnilo.

Informaci o nákaze Terezy Kostkové pro ŽivotvČesku.cz v pondělí potvrdila mluvčí České televize. "My jsme to začali řešit odpoledne, kdy jsme zjistili, že Tereza Kostková je pozitivně testovaná na covid-19. Nahlásili jsme to na hygienu a čekáme, jaké nám dá pokyny. Předpokládám, že víc budeme vědět zítra," upřesnila k situaci Karolína Blinková.

Na oficiální facebookové stránce StarDance se v odpoledních hodinách objevilo vyjádření, že plánovaný stream s prvním vyřazeným párem byl zrušen. "Bohužel se stalo to, co dnešní doba přináší, dnešní živý přenos s Pavlem a Veronikou se proto bohužel neuskuteční."

Informace o pozitivním výsledku testu moderátorky Terezy Kostkové se následně začala hojně řešit v internetových diskuzích nejen mezi příznivci taneční soutěže. V komentářích diskutérů rotovala nejčastěji témata ohledně toho, zda je moderátorka očkovaná a proč během vysílání nikdo v sále nemá ochranu úst a nosu.

O víkendu v jiné souvislosti pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) uvedl, že nakazit se může i člověk, který je očkovaný. "Je pravdou, že nakazit se může i očkovaný člověk, ale přenos nemoci mezi očkovanými jedinci je méně pravděpodobný, než když tomu bude v případě přenosu mezi očkovaným a neočkovaným člověkem," upřesnil s tím, že vakcína chrání před těžkým průběhem nemoci. Navíc u očkovaných lidí je menší riziko, že nakazí někoho dalšího.

Tisková mluvčí České televize Karolína Blinková v pondělí ve večerních hodinách upřesnila, jak je to s nošením respirátorů během přímého přenosu ve vnitřních prostorách. "Publikum v pořadu StarDance vystupuje v roli účinkujících, do publika jsou zvány známé osobnosti, rodinní příslušníci účinkujících a jejich autentické reakce jsou součástí natáčení, které probíhá podle aktuálně platných pravidel pro výrobu audiovizuálního díla a podléhá přísným opatřením a všem nařízením. Pracovní postupy jsme rovněž konzultovali s příslušnou hygienickou službou. Jedná se o uzavřené natáčení, kdy dopředu známe totožnost všech účinkujících v publiku, včetně jejich konkrétního usazení ve studiu," vysvětlila mluvčí ČT pro Blesk s tím, že opatření jsou mimo přenos velmi striktní.

"Respirátory jsou povinné ve všech prostorách s výjimkou času natáčení. Nad rámec všech opatření musí mít štáb, účinkující i všichni diváci negativní test na covid-19, a to i když jsou očkováni či prodělali nemoc," dodala k pravidlům pro portál Karolína Blinková.

Aktuálně se ve společnosti téma covid-19 dostalo významně do diskuzí zejména z důvodu nárůstu pozitivních případů a počtu hospitalizovaných. Ale také kvůli zpřísnění některých opatření. Do nich spadá, že preventivní testy na covid-19 budou mít hrazeny ze zdravotního pojištění už jen děti a mladí do 18 let, dále lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru a ti, kdo se nemohou nechat naočkovat. Tento krok dosluhující vláda zdůvodnila zejména tím, že takto chce motivovat lidi k očkování.

Letošní 11. ročník taneční soutěže StarDance vysílá Česká televize od 16. října. O vítězství nyní po dvou odvysílaných kolech, kdy první nebylo vyřazovací, soutěží devět párů. Kvůli pandemii koronaviru se letos tvůrci pořadu rozhodli upravit kapacitu hlediště. Diváci sedí dále od tanečního parketu, aby měli větší odstup od účinkujících.

První díl letošního ročníku soutěže sledovalo v průměru 1,618 milionu diváků starších 15 let. Byl to nejsledovanější úvodní večer StarDance od roku 2008.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.