Těsně nad mořem letícímu paraglidistovi ukousl nohu žralok. Útok natočili na video. Expert z Česka vyhodnotil incident

Profimedia
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 7. 2021

V přímořském resortu v Akabském zálivu u Rudého moře došlo na konci června k tragickému incidentu. Jordánec (37) se rozhodl vyzkoušet paragliding a z toho, co mělo být letním dobrodružstvím, se stala událost, která ho poznamená do konce života. Když se vznášel nad hladinou, z vody vyskočil žralok a ukousl mu část nohy. "Šlo zcela o výjimečný jev. Žraloci takto na lidi neútočí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vilém Liška ze Svazu potapěčů České republiky.

Paragliding, tedy letecký sport s padákem, se mohl stát osudným sedmatřicetiletému Jordánci. Když se rozhodl tento netradiční sport vyzkoušet, netušil, že za několik málo minut jeho nohu v čelisti sevře žralok. Oceánský predátor ho připravil o část nohy.

Podle zdravotníků, kteří na místo dorazili muže zachránit, trval útok jen vteřinu. Žralok přesto sportovci ukousl část chodidla, zlomil několik kostí, zpřetrhal šlachy a natrhnul sval. Napadený se nachází ve Vojenské nemocnici prince Hashema a jeho stav by měl být podle portálu Jordan News stabilizovaný.

Útok žraloka se přihlížejícím podařilo zachytit na video. Na děsivých záběrech je vidět muž vznášející se nad hladinou, do jehož nohy se predátor zničehonic zakousl po výskoku z vody. Že se jedná o raritu potvrzují i odborníci.

"Šlo zcela o výjimečný jev. Žraloci takto na lidi neútočí. Nejpravděpodobnější varianta je, že spatřil stín a spletl si ho s nějakým mořským ptákem či ploutvonožcem. Co se stává, že žralok zaútočí na surfaře, nejde ale po člověku, ale po jeho prknu, které mu může potravu připomínat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vilém Liška ze Svazu potapěčů České republiky.

Každý ví, že zmije obecná je jedovatá. V praxi se však počty uštknutí člověka v České repu...

Přestože podle tamních potápěčů nejsou útoky žraloků v Akabském zálivu časté, jen dva dny po tragickém incidentu tam žralok zaútočil na motorový člun. V tomto případě všichni vyvázli bez zranění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu