Test ve školce ukázal, že je pozitivní. Plakala a bála se. PCR to vyvrátil, popisuje matka pětileté dcery

Covid-19 test - Ilustrační snímek
Covid-19 test – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2021

Od pondělí začalo v českých školách a školkách testování dětí. Podle odborníků mají zakoupené čínské testy velkou chybovost. Špatnou zkušenost s testováním má i Apolena Tůmová, která je matkou pětileté dcery. Antigenní test ukázal, že její dítě je pozitivní na koronavirus. Dostavily se okamžitě obavy a pláč. Výsledky z PCR testu později ukázaly, že dcera paní Tůmové je negativní. Hodiny plné stresu a psychického vypětí ale už rodině nikdo nevrátí. "Dcera se do školky moc těšila. Pak nechápala, proč za kamarády nemůže a bála se. Druhý den zase nechápala, proč už do školky najednou může," popsala pro ŽivotvČesku.cz Apolena Tůmová zážitek, který není ojedinělý.

Odborníci upozorňovali a dál upozorňují, že antigenní testy mají velkou chybovost a nejsou vhodné k testování dětí. V českých školách a školkách se testuje od pondělí 12. dubna a chaotické situace potvrzuje řada pedagogů i učitelů.

"Z 35 729 testovaných žáků 15 pozitivních. Ověřili jsme tak známý fakt, že antigenními testy nelze covid u bezpříznakových dětí prokázat," uvedl na Twitteru parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr. "Antigenní testy nejsou vhodné pro plošné testování bezpříznakových jedinců," uvedla pro ŽivotvČesku.cz viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty UK.

Některé dětí jsou nosiči viru, ale antigenní testy to neodhalí. Pro děti je po psychické stránce velmi náročná situace, kdy antigenní test ukáže pozitivní výsledek. To ale nemusí ve finále nic znamenat, protože konfirmace přes PCR test může prokázat negativní výsledek. Takový zážitek za sebou má rodina paní Apoleny Tůmové, která se o špatnou zkušenost s testy podělila s redakcí ŽivotvČesku.cz. Její pětiletá dcera chodí do posledního ročníku školky a určitě netušila, že pondělní testování přinese moře slziček.

"Už v neděli večer jsem dostala mail, jak testování bude probíhat. Na smluvený čas jsem přijela ke školce autem, protože testování probíhalo ve vozech rodičů. Dostala jsem antigenní test a dceru otestovala v autě. Ředitelka stála u auta a sledovala, jak testování probíhá. Pak jsem paní ředitelce předala test a ona ho vzala do školky. S dcerou jsme asi patnáct minut seděly v autě a čekaly na výsledek. Dcera je hodně komunikativní a extrovertní, takže mi v autě vyprávěla, jak moc se těší na kamarády ve školce... Jenže paní ředitelka přišla zpět s tím, že dcera je pozitivní a že do školky nemůže. Ještě vlastně štěstí, že šlo o pondělí, tedy o první den testování, kdy děti spolu ještě nebyly v kontaktu. Kdyby se to stalo ve čtvrtek, tak musí nechat uzavřít celou školku," popsala Apolena Tůmová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dcera se samozřejmě začala strachovat, zda je nemocná a co to znamená.

"Volala jsem na hygienu, aby nám dali žádanku na PCR test. Bydlíme mimo Prahu ve Východních Čechách a tady byly volné termíny, takže se to podařilo zařídit ještě v pondělí. Dcera samozřejmě plakala, v pěti letech moc nechápe, proč ráno do školky mohla a najednou nemůže... Samozřejmě se bála, co jí je, jaké to bude mít následky. Z rodiče se rázem stává psycholog a najednou je potřeba vysvětlit, co se děje. Samozřejmě se mi zcela rozpadl pracovní den, protože člověk nepředpokládá, že pondělí prožije zařizováním testů," uvedla matka pro ŽivotvČesku.cz, jak probíhá moment, kdy rodič musí dítěti vysvětlit, že je nemocné a že do školky nemůže.

"Ještě v pondělí kolem oběda jsme jely na PCR, tam špejli strčí skoro k mozku, takže dcera znovu brečela. Výsledek PCR testu přišel v SMS až druhý den dopoledne, takže celý večer a ještě ráno člověk prožil v nejistotě. Dopoledne jsem tedy znovu musela dceři vysvětlit, že covid vlastně nemá, i když včera to vypadalo, že ho má... To už vůbec nechápala, jak je to vlastně možné. Dohodla jsem se s paní ředitelkou, že v úterý na oběd ji už dovezu do školky. Pokud toto bude probíhat dvakrát týdně, tak absolutně netuším, jak to budu zařizovat. V podstatě se bude čekat, komu ze třídy se falešná pozitivita ukáže příště. Na čtvrtek si neplánuji žádnou práci, protože když někomu vyjde pozitivní test, tak se mi zase rozpadne celý pracovní den. Pokud by dceři příští pondělí zase vyšel pozitivní test, tak už ji do školky dávat nebudu, protože bych to musela řešit pořád dokola," dodala matka pětileté dcery s tím, že by musela hledat alternativní hlídání, což je v současné době velmi složité.

Redakce ŽivotvČesku.cz odeslala na ministerstvo zdravotnictví dotazy, proč jsou ve školách a školkách používány antigenní testy, které podle virologů a nezávislých testů mají velkou chybovost. Do vydání článku ministerstvo zdravotnictví reakci nedodalo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.