Testování před vstupem do restaurace odmítám. Taky nezjišťuji, který host má žloutenku, říká podnikatel
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) tlačí na očkování proti koronaviru a vysvětluje to tím, že očkovaní lidé budou moci cestovat a čerpat služby. Někteří podnikatelé i právníci si myslí, že lidem by se měla dát svoboda, aby si rozhodli, zda test a očkování opravdu potřebují. "Dejme lidem svobodu, ať se mohou rozhodovat. Každý je zodpovědný sám za sebe. Buď jdu a nechám si test udělat, protože mám strach o své zdraví a zdraví svých blízkých, nebo si myslím, že jsem třeba silný jedinec a nebojím se vlézt do hospody na pivo nebo do vlaku," řekl pro ŽivotvČesku.cz podnikatel a majitel restaurace Jiří Janeček (47).
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger dál tlačí na to, aby se lidé nechali očkovat. U mladší generace to zdůvodnil tím, že lidé by pak mohli cestovat nebo chodit na sportovní či kulturní akce. Zároveň chce, aby si lidé, kteří plánují vyrazit ke kadeřnici či na masáž, za testy platili a skončilo, že jim jsou hrazeny z veřejného pojištění. "Asi nebudou antigenní testy zdarma každé tři dny, jak je to teď. Ani by to při nízké náloži v populaci nemělo logiku," řekl Petr Arenberger s tím, že kdo nebude očkován a bude se chtít nechat testovat kvůli soukromým aktivitám, bude za to platit.
Nyní mohou lidé každé tři dny podstoupit antigenní test, který jim je hrazen ze zdravotního pojištění. Povinně se testují pracovníci ve firmách či část dětí ve školách.
Prohlášení Petr Arenbergera, aby si lidé za testy sami platili, část veřejnosti odmítá. Pokud bude před využitím služby nutný test, tak část lidí služby výrazně omezí. "Řada lidí testy už nyní nedodržuje. Kadeřnictví se už teď přesouvá do šedé zóny. Kamenná kadeřnictví zkrachují, lidé tam chodit nebudou. Všichni zaměstnanci budou vyrážet za klienty domů. Nic se nevyřešilo, nic se nedá kontrolovat, je to další nesmysl vlády Andreje Babiše," uvedl pro ŽivotvČesku.cz podnikatel Jiří Janeček, který vlastní hospodu.
Jiří Janeček také uvedl, že nechápe, proč by měl jako provozovatel hospody kontrolovat zdravotní stav svých hostů. Nikdy se jich neptal, zda mají chřipku či žloutenku a nehodlá s tím začínat.
"Je vidět, že přístup vlády nefunguje, teď došly testy do škol, tak se hovoří o tom, že se ve školách testovat nebude. Proč ale testovat jednou týdně, když inkubační doba je dva dny? Uzavřené okresy hlídané policisty byl nesmysl, aby si kadeřnice po klientech vyžadovaly testy, je opět nesmysl, lidi to dělat nebudou. Dejme lidem svobodu, ať se mohou rozhodovat. Každý je zodpovědný sám za sebe. Buď jdu a nechám si test udělat, protože mám strach o své zdraví a zdraví svých blízkých, nebo si myslím, že jsem třeba silný jedinec a nebojím se vlézt do hospody na pivo nebo do vlaku. Ale to přeci není jen o covidu, máme tady žloutenku, HIV... Máme plno nemocí, které kvůli covidu najednou přestaly existovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Janeček.
"Každý člověk je zodpovědný sám za sebe, za své činy, za svou práci, za svou rodinu a za svůj život. Někdo kouří, jiný pije, další sportuje, někdo se přejídá… Takže za chvíli nám stát začne říkat, že lidi, kteří váží do 100 kg mají takové daně a lidi, kteří mají třeba 120 kg budou platit jiné zdravotní pojištění? Kde toto skončí? To si za chvíli dám před hospodu cedulku, že může vstoupit jen ten, kdo má negativní test na žloutenku, nebo začnu zjišťovat, zda host nemá náhodou HIV? Postup státu je obrovský zásah do lidských svobod," dodal pro ŽivotvČesku.cz podnikatel.
O tom, že plošné očkování a plošné testování je v rozporu s občanskými svobodami, je přesvědčen také právník Tomáš Nielsen. Ten se domnívá, že plošné testování je hlavně skvělý byznys pro výrobce a dodavatele testů. "Kvůli plošnému testování jsou zatěžovány rozpočty zdravotních pojišťoven a probíhá udržování paniky a strachu mezi lidmi. Testy patří do rukou lékaře, který s nimi pracuje u konkrétního pacienta," uvedl právník pro ŽivotvČesku.cz s tím, plošné testování nefunguje a má velkou chybovost.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.