Testování školáků na ZŠ krok za krokem. Část dětí to nezvládne, rodiče chtějí potomky testovat doma

Ilustrační snímek - Základní škola
Ilustrační snímek – Základní škola
Foto: Se svolením ZŠ Propojení
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2021

Od 12. dubna se žáci začnou vracet do škol. Podle ministerstva školství je nutné, aby se žáci dvakrát týdně testovali samoodběrem. Část rodičů má obavy, že tento úkon malé děti nezvládnou. Rodiče se také ptají, proč nemohou potomka testovat doma před odchodem do třídy. "Všechna vyšetření a zdravotnické úkony musí podle platných zákonů provádět vyškolený zdravotnický personál," upozornila pro ŽivotvČesku.cz mikrobioložka a viroložka Hana Zelená.

Podle ministerstva školství se žáci mohou vrátit do škol jen za předpokladu, že se budou pravidelně testovat. Ministerstvo doporučuje školám, aby testování probíhalo v místě, kde je možné větrat a kde jsou teploty mezi 15 až 30 stupni Celsia. Podle ministerstva by bylo ideální, aby se žáci testovali venku.

Testování bude podmínkou pro přítomnost žáků na prezenční výuce. Nebudou ho muset podstupovat děti, které do školy chodí jen na individuální konzultace nebo na individuální výuku třeba v základních uměleckých školách. Pokud se dítě testování nezúčastní, jeho absenci ve výuce bude škola evidovat jako omluvenou. Škola pro takového žáka nebude muset organizovat výuku na dálku, ale měla by mu podle ministerstva poskytnou přiměřenou podporu.

Pokud malé děti testování samy nezvládnou, mohou jim s tím pomáhat rodiče. Část rodičů se ozvala, že nemůže do školy docházet, protože chodí do práce. Redakce ŽivotvČesku.cz na ministerstvo školství zaslala dotazy, zda je možné, aby malým dětem s testem přímo ve škole pomáhal například starší sourozenec či prarodič. Ministerstvo slíbilo dodat odpovědi do 24 hodin.

Někteří odborníci kritizují, že děti se mají testovat samy a u odběru nebude přítomný vyškolený zdravotník. Pokud testy ve třídě provádí nevyškolený laik (samo dítě), je pak otázkou, proč se školák nemůže antigenním testem otestovat už doma ještě před odchodem do školy.

"Nerozhoduji o tom, proč se děti nemohou otestovat doma před odchodem do školy. To není dotaz na mě. Pokud test bude proveden řádně a dobře, tak nemá vliv, zda byl proveden doma či ve třídě. Otázkou je, zda ale testování bude provedeno dobře. Není nadarmo, že všechna vyšetření a zdravotnické úkony musí podle platných zákonů provádět vyškolený zdravotnický personál. Nikdy se nepřipouštělo, že je možné, aby to dělali laici, proto jsou pochybnosti o kvalitě testování. Je to lékařský výkon, na ten navazuje diagnostický postup, na to se vztahují zákonné normy, vztahují se na to zákony o ochraně osobních údajů. K tomu může mít přístup jen ošetřující lékař a nikdo jiný. Tohle všechno se dnes naprosto flagrantně porušuje," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mikrobioložka a viroložka Hana Zelená.

Pokud by malé dítě do školy doprovázel rodič, který pomůže s testem, pak je otázkou, kdo otestuje tohoto rodiče. Některé školy už daly najevo, že do školních prostor pustí jen ty rodiče, kteří se prokážou negativním testem.

Školáci by si měli vsunout tampon na tyčince na kraj nosní dírky a pětkrát nosní dírku setřít. Pak existují dvě varianty, jak se bude vzorek vyhodnocovat. Buď se tyčinka vloží do testovacího zařízení, pak přijde učitelka a nakape 6 kapek roztoku, pak se odtrhne proužek papíru, test se vlepí do sady a čeká se 15 minut. Pak se projeví negativita či pozitivita vzorku.

Druhý způsob vyhodnocení sebraného vzorku proběhne tak, že ten se z nosu na tyčince vloží do připravené zkumavky s reakčním roztokem. S tyčinkou se míchá, pak se nechá minutu odstát, tyčinka se pak vyjme, zakryje se kapátkem a do kazety se nakapou tři kapky. Čeká se na výsledek. Pokud antigenní test shledá, že dítě je pozitivní, bude následovat konfirmační PCR test.

Část odborníků varuje, že do škol jsou nakoupeny testy, které mají velkou chybovost. Mohou vykazovat pozitivní nálezy u dětí, které ale PCR test později vyhodnotí jako negativní. "Kritéria testů jsou nastavena pro lidi, kteří mají příznaky, to znamená, že mají vyšší virovou nálož. Tyto testy jsou pro symptomatické jedince, vyberou v populaci ty hodně infikované. Malé děti většinou nemají příznaky, mají menší virovou nálož, proto je potřeba mít co nejcitlivější test. Některé testy mohou ukazovat falešnou pozitivitu, to je také špatně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz molekulární bioložka Ruth Tachezy.

Děti a učitelé se mají testovat produkty čínské výroby Lepu Medical nebo Singclean. "Konkrétně jde o antigenní test COVID-19 Test Kit (Colloidal Gold Method), který vyrábí společnost Singclean," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.