Reklama:

Testujeme zdravé lidi, je to nesmysl. Když nebudeme testovat, tak bude po covidu, zamyslel se Lukáš Pollert

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením CNN Prima News
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2022

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent pozitivních vzorků. V tiskové zprávě o tom v pondělí informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Potvrzují to i podrobnější vyšetření sekvenací genomu viru, jejichž výsledky jsou zpožděné zhruba o dva týdny. Podle lékaře Lukáše Pollerta (52) je velmi pravděpodobné, že pokud by se netestovalo, covid není, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Při diskriminačních testech se vzorky porovnávají s již známými variantami viru. "Pozorujeme výrazný posun v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje právě na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. a nyní se dostáváme na téměř 87procentní zastoupení ve vzorcích. Už i sekvenační data, která mívají zhruba 14 dnů zpoždění, postupně promítají tento vývoj," uvedla vedoucí národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová.

Epidemie zesiluje zhruba od začátku června, kdy se denní přírůstky v pracovních dnech pohybovaly kolem 200. Předtím od února, kdy přibývaly denně desítky tisíc nakažených, klesaly. Minulý týden bylo v pracovní dny 1000 až téměř 1300 případů denně. Proti předchozímu týdnu to byl téměř dvojnásobek. Ministerstvo odhaduje, že počty budou růst ještě několik týdnů. Přibylo také nakažených v nemocnicích, minulý týden jich bylo přes 200. Lidí ve vážném stavu jsou ale stále jednotky.

Reklama:

"Čísla vůbec nesleduji. Hlavně vůbec nechápu, proč se pořád testuje. Někdy v minulosti někdo, už nevím kdo, říkal, že kdyby se netestovalo, že není covid. Myslím si, že to je přelomová myšlenka, protože se nemá testovat. Nikdo nikoho netestuje na chřipku, takže tohle je pro mě absurdní. My testujeme zdravé lidi, je to nesmysl. Když nebudeme testovat, tak bude po covidu," uvedl svou úvahu pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert.

Za současným nárůstem jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. "Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí. Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali," uvedl SZÚ.

Nakažených lidí je podle odborníků výrazně víc než pozitivních výsledků testů. Na testy chodí v současné době zejména lidé, kteří už mají příznaky a není jim dobře. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) na páteční tiskové konferenci apeloval, aby lidé nechodili do společnosti, pokud se necítí zdraví, a používali roušky či respirátory, pokud míří do zdravotnických zařízení.

Kdo je Lukáš Pollert:

Narodil se 24. března 1970 v Praze. Je český lékař, bývalý komunální politik a bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1. Vzbudil kontroverzi a zároveň obdiv ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 tisíc korun, které poté věnoval nadaci Drop In. Jako lékař pracoval na interně, poté na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice. V současné době pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: