Testy ve firmách a školách do konce května. Když se nepřejde na PCR, hrozí katastrofa, říká šéf ČLK

Testování - ilustrační foto
Testování – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 4. 2021

Objevují se hlasy, že testování na koronavirus ve firmách a školách má skončit na konci května. Návrh na ukončení povinných testů ve školách a firmách padl na středečním jednání Ústředního krizového štábu. Ve školách je problém ten, že testy jsou nakoupeny jen do konce příštího týdne. Odborníci z řad lékařů a epidemiologů před takovým postupem varují a věří, že od antigenních testů se přejde na PCR testy. "Ukončit testování by s velkou pravděpodobností způsobilo vzplanutí epidemie," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Ve školách je obrovským problémem, že nakoupené antigenní testy vystačí jen do konce příštího týdne. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v pondělí oznámila zrušení tendru na 5,6 milionu antigenních testů do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Správa nyní ve skladech nemá pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Novou zakázku zatím nevypsala.

Ústřední krizový štáb pod vedením Jana Hamáčka vyslovil názor, zda neukončit testování ve firmách. "My nic nenavrhujeme, pouze se vedla diskuse na Ústředním krizovém štábu, pokud bude nějaký návrh, musí s ním přijít ministerstvo zdravotnictví," uvedl po jednání štábu Jan Hamáček. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že pokud testování ve firmách má pokračovat, tak je nutné, aby o tom vláda rozhodla do konce dubna. Předpokládá se, že další postup vláda projedná ve čtvrtek.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger uvedl, že ve školách by se měly antigenní testy používat alespoň do konce května. Případné prodloužení dál do června chce ministerstvo vyhodnotit do 7. května. Ministerstvo zdravotnictví také vyhodnocuje, zda by bylo možné ve školách přejít na PCR testy, problematická je ale logistika a stále vyšší náklady než u antigenního testování.

Lékaři a epidemiologové si neumí představit, že by se covidová nálož ve firmách a školách přestala na konci května kontrolovat. "To by bylo opravdu katastrofické rozhodnutí, které by s velkou pravděpodobností způsobilo vzplanutí epidemie. Je tu velká odborná shoda, že je třeba přejít na PCR testy, které jsou citlivější, přesnější, šetrnější odběr a nemusí se dělat tak často," sdělil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Povinně testovat zaměstnance musely začít jako první podniky nad 250 zaměstnanců, které měly za úkol první kolo testů dokončit do 12. března. Později vláda nařídila testování i v menších firmách. Testům se nemusejí podrobovat lidé pracující z domova, očkovaní a ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.