Testy z práce či ze školy platit nebudou. Před návštěvou kadeřnice bude nutný další test, říká ministerstvo

Testování - Ilustrační snímek
Testování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 4. 2021

Pokud si občan České republiky ráno nechá udělat antigenní test, aby mohl jít do práce, tak na ten samý test nesmí jít odpoledne ke kadeřnici či na manikúru. Bude potřebovat nový. "K využití služeb je zapotřebí test z akreditované laboratoře," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Vláda chce od 3. května otevřít služby, kde se potkávají dva lidé - tedy klient a ten, kdo službu poskytuje. Mezi takové služby patří například kadeřnictví, manikúra či kosmetické práce.

Povinností bude, aby jak klient, tak poskytovatel služby byli řádně otestováni. Řada lidí si myslela, že službu budou moci využít na základě antigenního testu, který jim udělá zaměstnavatel či v případě studentů škola.

"Myslím si, že pokud jsou lidé otestovaní třeba ve firmách v rámci své práce, pak s tím samým testem mohou přijít ke mně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz minulý týden Simona Tomová, která pracuje jako manikérka. Její odhad je ale mylný. Osoba, která bude chtít využít jejích služeb, bude muset mít další test z akreditované laboratoře.

"K využití služeb je zapotřebí negativní antigenní test nebo PCR test z akreditované laboratoře. »Domácí« antigenní test bude možné využít jen ve výjimečných případech," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová. Pro využití služeb tedy nebude možné použít výsledky testů, které občané získají od svého zaměstnavatele.

Otázkou je, jak přesně bude stát kontrolovat, že služby využívají jen otestovaní lidé. "Na tiskovce se něco řekne, ale zásadní pak je, co bude přesně napsáno do právní regulace. Já mám pocit, že vláda si otázky ani moc neklade. Oni v podstatě omezí podnikání, nebo vyhlásí, že můžete poskytnout službu jen za nějakých podmínek, pak buď dojde k nějakému konsenzu mezi poskytovatelem a klientem, takže problémy možná nevzniknou, protože je nikdo nebude vnímat jako problémy. Prostě chcete ostříhat, ale já vás nesmím ostříhat, dokud mi neukážete test. Dobře, tak mi ho neukazujte, ale já vás nemohu ostříhat. Asi GDPR trochu pláče, ale všichni jsme se shodli na službě, kterou jsme všichni chtěli, vy jste ostříhán a já jako podnikatel dostal peníze," řekl pro ŽivotvČesku.cz právník Michal Šalamoun s tím, že stát nařízení vydal a podnikatelé a jejich klienti budou hledat shodu, jak nařízení respektovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.