Tisíc nakažených denně, říká Prymula o stavu, kdy se uvolní vládní opatření

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2020

Politici se nemohou shodnout, zda je ideální zcela rozvolnit současná opatření. Andrej Babiš se vyslovil před pár dny, že prodlužovat nouzový stav nemá smysl, Jan Hamáček vidí v opatření bezpečnost lidí. V rozhovoru pro Novinky epidemiolog Roman Prymula připustil, že s rozvolnění se může Česko dostat do vysokých čísel v rámci nákazy koronavirem.

Prymula souhlasí s tím, aby ekonomika mohla fungovat jako v době před pandemií, aby se stávající nařízení rozvolnila. Zároveň si uvědomuje, že nakažených bude přibývat. Systém je ale připraven na to, že by se číslo dostalo i k přírůstku tisíc případů denně.

"Je zřejmé, že udržet ten systém pod nějakým úplně smrtícím zámkem po mnoho měsíců nelze. To by ekonomika logicky nebyla schopna vydržet. Proto se opatření musí rozvolňovat a proti tomu bude chytrá karanténa. Naším cílem je, aby se to nevymklo do nějakých exponenciálních nárůstů," míní Roman Prymula v rozhovoru, v němž se obává exponenciální křivky.

Exponenciální křivku bychom nezvládli

"My jsme schopni reagovat na to, že tu bude třeba stabilní výskyt nových pacientů, dejme tomu, i tisíc denně. A na to je systém prostě připraven. Co by nás nepochybně ohrozilo, kdyby tu došlo k nějakému exponenciálnímu nárůstu, že by to bylo třeba dvě stě, čtyři sta, osm set, šestnáct set… To už je křivka, která jde do lehce nekontrolovatelných výšin a to bychom nebyli schopni zvládnout," upřesnil náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Současná čísla nakažených jsou velmi nízká. V průměru se pohybují okolo 100 nakažených., a to i přes skutečnost, že dopady z Velikonoc měly být mnohem progresivnější.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.