Tisíce nakažených, zemře dost lidí. Epidemie bude taková, jakou si ji uděláme, říká biolog Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2020

Česko má již počtvrté v řadě rekord v souvislosti s počtem nakažených novým typem koronaviru způsobující onemocnění COVID-19. V pátek laboratoře v Česku prokázaly nákazu u 798 lidí. Jde o nejvyšší číslo od začátku epidemie. Překvapen je i evoluční biolog Jaroslav Flegr, který je přesvědčen, že by měla být akutně zavedena některá plošná opatření. "Roušky jsou účinné a navíc mohou zamezit i podzimní epidemii chřipky," řekl pro ŽivotvČesku Flegr.

Za současným raketovým nárůstem nakažených vidí odborník zvýšení efektivity přenosu viru. "Zatím si nárůst neumím vysvětlit. V tuto chvíli je větší, než jsem očekával. Byl sice důvod, že se do Česka vrátí lidé z dovolených a přivezou virulentnější kmeny koronaviru, ale proč začal stoupat i počet nakažených takhle brzy po zahájení školní docházky, to vysvětlit neumím. Je možné, že nějaký další faktor zvýšil efektivitu přenosu, a velmi mne znepokojuje, že nevím jaký," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

I když je mnohými infekční nákaza zlehčována, odborník, který v minulosti zaujal veřejnost třeba zkoumáním Toxoplasmy gondii, před lehkomyslností varuje.

"Je to hodně nebezpečné, protože můj odhad, že to bude tisíc až dva tisíce nakažených za uplynulých 24 hodin, je zastaralý a domnívám se, že to vyskočí výš. Znamená to, že bychom neměli váhat a pokročit v opatřeních a zavést je co nejrychleji," zdůraznil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že roušky by měly být zavedeny plošně, a to ve venkovních prostorách. Čím později totiž k opatřením přistoupíme, tím bolestivější budou muset být.

"Epidemie bude nakonec taková, jakou si ji uděláme. Jestli neuděláme zásadní chybu, tak už příští léto bude smrtnost COVID-19 jen o něco vyšší, než u běžné chřipky. Dnes je více než řádově vyšší. Mimochodem, jestliže se budeme chovat zodpovědně a nosit roušky, tak se můžeme vyhnout letošní epidemii chřipky, nebo ji výrazně zkrátit. Celková bilance z hlediska počtu mrtvých tak může být nakonec pro nás příznivá. Ano, na koronavirus zemřelo dost lidí a dost jich ještě zemře. Ale jestliže se například díky epidemii v Evropě naučíme, že při nachlazení máme nosit roušky, tak si ty naše mrtvé během pár let "vezmeme zase zpátky"," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný evoluční biolog.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.