Točila s hvězdami Hollywoodu. Slavná česká dvojčata promluvila o výhodách a nevýhodách své podobnosti

Lucie a Barbora jsou pro mnohé k nerozeznání
Lucie a Barbora jsou pro mnohé k nerozeznání
Foto: Archiv Lucie a Barbory Černých
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 2. 2021

Sestry - dvojčata Lucie a Barbora Černé nejsou v českém showbyznysu žádní nováčci. Obě mají bohaté herecké zkušenosti – Lucie si zahrála princeznu ve známé pohádce a Barbora zase ztvárnila jednu z hlavních rolí zdravotní sestřičky v lékařském seriálu nejúspěšnější tuzemské komerční televize, který diváci aktuálně mohou sledovat. V exkluzivním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz promluvily o tom, s kterými světovými hvězdami si zahrály, jestli mezi sebou jako sestry soutěží a taky to, jak jim do života zasáhla celosvětová pandemie koronaviru.

Sestry Barbora a Lucie Černé se narodily 17. prosince 1995 a pochází ze Severočeského kraje – konkrétně z Lovosic. V hereckém světě se obě pohybují už dlouhé roky a není divu, že mají úspěch. Obě jsou pohledné, nadané a snaží se pracovat na svých životních snech i cílech. To, že jsou dvojčata, má v osobním i pracovním životě své výhody i nevýhody.


Barboro a Lucie, v showbyznysu jste začínaly docela brzo. Kolik vám bylo let?

Lucie: Bylo nám 12 let.

Jste dvojčata. Měly jste někdy problém s tím, že si vás okolí pletlo?

Barbora: Myslím, že spíš než to, že jsme měly problém, jsme toho občas využívaly. Jediné, s čím jsem někdy bojovala, byly dokola opakující se otázky o tom, která je která, jestli jsme fakt úplně stejné, jestli si měníme kluky a podobně.

Lucie: Přesně tak.

Obě jste byly nějakou dobu v zahraničí. Vím, že jste tam studovaly. Jaký obor?

Lucie: U mě se jednalo spíš o krátkodobé studium jazyka - angličtinu jsem studovala na Maltě a francouzštinu v Nice. A teď zrovna balím kufry a odjíždím na půl roku do Švýcarska na výměnný pobyt.

Barbora: Já odletěla na dva roky do Anglie, kde jsem vystudovala žurnalistiku. Pak jsem si ještě dodělala titul mastera v oboru nakladatelství.

Máte za sebou poměrně bohaté zkušenosti s filmem, reklamou i seriály. Na jakou spolupráci vzpomínáte rády nebo pro vás byla obrovskou výzvou? Případně splněným snem.

Lucie: Co se týče společného natáčení se ségrou, ráda vzpomínám na romantickou komedii Něžné vlny. Natáčely jsme to v krásných lokacích a bonus navíc byla spousta společných kamarádů, kteří se s námi na place objevili. Obrovskou výzvou pro mě byla hlavní role ve štědrovečerní pohádce. Jelikož se jednalo do té doby o vůbec největší filmovou roli, kde jsem ztvárnila princeznu. Ocitla jsem se mezi velmi zkušenými herci a dá se říct, že mě to patřičně »vyškolilo« do budoucna.

Barbora: Největší výzvou pro mě bylo asi natáčení seriálu Anatomie života, který aktuálně vysílá televize Nova, protože se jedná o hlavní roli. Člověk musí myslet na hodně věcí najednou, a to ve slušném časovém presu, který je pro seriálovou tvorbu charakteristický. Nejde jen o to být v roli. Vzhledem k charakteru seriálu jde i o to působit jako sestřička co nejvíce autenticky. Splněným snem pak byla role v americko-francouzském seriálu Bez hranic (v originále Crossing Lines, pozn. red.), kde jsem v epizodní roli mluvila francouzsky a zahrála si po boku filmové hvězdy Carrie-Anne Mossové a herce Toma Wlaschihy, který je známý také ze seriálu Hra o trůny.

Obě jste hrály dokonce v reklamě s Bradem Pittem. Řekněte mi o tom něco.

Lucie: Jednalo se o naši vůbec první reklamu, která vyšla teprve po druhém castingu. Tehdy nám bylo 12 let a agentura nám do poslední chvíle tajila, s kým to vlastně budeme natáčet. Jednalo se o reklamu na japonského operátora, a když jsme přijely na plac, Brad Pitt už čekal v kostymérně. Ovšem se ségrou jsme si z toho nic nedělaly – jasně, znaly jsme ho z televize, ale v tom věku jsme měly jiné starosti. Kdo nevěřil svým vlastním očím, byl spíš táta, který nás na natáčení doprovázel (smích).

Barbora: Ale o Bradovi už jsme toho namluvily dost. Točily jsme i s Arnoldem Schwarzeneggerem…

Je logické, že by mezi vámi mohla panovat rivalita, ale vypadáte naprosto spřízněně. Jaký máte sesterský vztah?

Barbora: Lůca je půlka mojí duše. Přijde mi jako blbost a velká škoda, aby do něčeho tak silného zasáhla práce. Zároveň je ten vztah podle mě dost normální, s občasnými hádkami. Myslím, že za naše silné pouto může nemalou měrou i výchova našich rodičů.

Lucie: S naprostou jistotou můžu říct, že spřízněné duše jsme. Pokud mezi námi panuje rivalita, je to jen otázka soutěživosti, které máme obě dostatek. Samozřejmě, že být dvojčetem v hereckém odvětví přináší řadu výhod i nevýhod.

Za výhody považuju například alternování role při zájezdech divadla nebo i to, když se hledají v herecké branži i oblasti reklamy právě dvojčata, která mají herecké zkušenosti. Mezi nevýhody pak patří občasné konkurování, pokud se třeba ucházíme o stejnou roli. V tomto případě se ale naprosto podporujeme a máme radost, pokud ji některá z nás dostane. Sesterský vztah nám tedy klape na jedničku, i když každá bydlí v jiném městě (anebo zemi).

Barboro, aktuálně jste jednou z hlavních hvězd seriálu Anatomie života. Jak byste popsala svoji postavu, máte s ní něco společného? A vy Lucie, sledujete sestru v televizi v její nové roli, nebo ne?

Barbora: Postava Emy je komplikovaná. Emočně je to trochu nedostupná mladá holka, která si toho na svůj věk zažila dost. Mám s ní společnou asi bojovnost a jakýsi kritický pohled na svět - líbí se mi, jak je tvrdá. Zároveň se s ní v něčem neshodnu. Mám v sobě asi víc ženské hrdosti. V každém případě mi ze všech mých rolí nejvíc přirostla k srdci právě Ema.

Lucie: Zatím jsem viděla každý díl.

Co vás na herectví baví nejvíc?

Lucie: Nejvíc mě baví především zkoušet pokaždé něco jiného. Zkrátka být chameleon a »vcítit« se do jednotlivých rolí po svém.

Barbora: Být někým jiným. Koukat se na svět jinýma očima. Hledat v sobě skrze postavy vlastnosti, o kterých jsem nevěděla, že tam vůbec jsou.

V současné době vládne celému světu pandemie koronaviru. V Česku je situace aktuálně dost složitá a vládní restrikce hodně omezují běžný život. Jak se vás to dotklo v pracovním i osobním životě?

Lucie: V pracovním životě se mě to nedotklo tolik jako v osobním životě. Po ohlédnutí se za první vlnou pandemie jsem si říkala, že mi to vlastně trochu prospělo. Člověk se tak trochu zastavil a odpočinul si. Po druhé vlně už nevidím žádné pozitivní aspekty, spíše ze současné situace cítím úmornost a vyčerpání lidí. Podepisuje se to na každém.

Barbora: Covid mě položil na lopatky někdy v říjnu, a asi jako hodně lidí jsem zjistila, že to není nic příjemného. Měla jsem pocit, že virus proudí mým tělem a postupně zkouší každou část těla. Kromě toho ale v téhle době patřím k těm několika šťastným lidem, kteří si na práci ani v době koronaviru zatím nemohou stěžovat. Ale za téhle situace se všechno hodně rychle mění. Jsem z toho unavená, asi jako všichni kolem. Zároveň cítím, že to člověka v něčem dost posílilo. Umíme se obrnit, zatnout zuby, zkoušet svoje hranice. Doufám, že ten boj co nejdříve ukončíme.

Podstoupily byste očkování, nebo jste k vakcinaci spíše nedůvěřivé?

Barbora: Myslím, že očkování je teď jediná cesta, jak z toho ven.

Lucie: Očkování bych určitě podstoupila.

Máte nějaké přání nebo cíl, kterého byste chtěly v budoucnu dosáhnout?

Lucie: Mým přáním je, aby se éra světové pandemie začala hodně rychle vytrácet a život se vrátil k normálu. Mým osobním cílem je úspěšně dokončit magisterské studium a věnovat se nadále herectví, které mě baví.

Barbora: Chtěla bych se věnovat hraní, i přes pandemii dál poznávat zajímavé lidi a dělat svět sobě i blízkým hezkým.


Lucie Černá
  • Je jí 25 let.
  • Zahrála si hlavní roli princezny ve štědrovečerní pohádce Pravý Rytíř, kde byl jejím princem herec Jan Komínek (26), který se aktuálně objevuje v seriálu Anatomie života po boku jejího dvojčete Barbory.
  • Na Maltě a ve francouzském Nice studovala jazyky – angličtinu a francouzštinu.
  • Ve 12 letech se sestrou Barborou natáčely s hollywoodskou hvězdou Bradem Pittem.
Barbora Černá
  • Je jí 25 let.
  • Aktuálně hraje jednu z hlavních postav – zdravotní sestřičku Emu v seriálu TV Nova Anatomie života a zahrála si i epizodní roli v seriálu Bez hranic společně s herečkou Carrie-Anne Mossové, která se proslavila mimo jiné jako Trinity v kultovním sci-fi Matrix.
  • V Anglii vystudovala žurnalistiku.
  • Se sestrou natáčela také s Arnoldem Schwarzeneggerem.

S prací na seriálu z lékařského prostředí už má bohaté zkušenosti. Sympatická herečka Štěp...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu