3 reálné scénáře vývoje na Ukrajině. Bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie pak také řekl, jak by si Rusko stálo v konfliktu s NATO

Válka na Ukrajině - Ilustrační snímek
Válka na Ukrajině – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 18. 3. 2022

Rusko každým dnem ukazuje, že očekávat v jeho rozhodnutích nějakou racionalitu, někdy i logiku, není příliš možné, minimálně ve vnímání západního demokratického světa. O to více jsou lidé v Evropě napnutí, jak se konflikt na Ukrajině bude vyvíjet. Politolog a bezpečnostní analytik Josef Kraus popsal pro ŽivotvČesku.cz tři nejpravděpodobnější scénáře.

Scénářů možného vývoje na Ukrajině je mnoho, do hlavy ale Vladimiru Putinovi nikdo nevidí. Evropa se nejvíce obává, aby se konflikt nepřelil i na území států Severoatlantické aliance, což by mohlo způsobit celosvětovou válku.

Tři realistické scénáře vidí i bezpečnostní analytik Josef Kraus. "Reálně nikdo nedokáže říct, co přesně se stane, vše jsou jenom odhady," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že předpovědět se nedá ani to, kdy válka skončí. "Ten konflikt může skončit v řádu týdnů, můžou to být měsíce, ale může také zamrznout v nějakém podivném vakuu. Možnosti řešení jsou v zásadě tři, přičemž žádné není ideální a nese s sebou určitou míru rizik," pokračoval.

"První je, řekněme si to upřímně, ta, že Ukrajinci nakonec prohrají, že ta brutální ruská síla, která je tam teď nasazená, to nakonec urve. Ukrajina padne, bude zničená a Západ od ní dá ruce pryč, což není samozřejmě úplně optimální scénář," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

"Druhý je jakýsi palácový převrat, když to nazvu trochu expresivně. Celá ta situace povede k tomu, že v celé Ruské federaci vznikne takové pnutí na nejvyšších místech, že Vladimir Putin a jeho nejbližší budou odstraněni a nahrazeni někým, kdo není pošpiněn tou invazí a kdo může říci: Tohle se nepovedlo, stahujeme se a pojďme se domluvit se Západem," vysvětlil.

"A pak je třetí varianta, že to celé bude eskalovat až do přímého konfliktu mezi Ruskem a Západem a skutečně dojde k nějaké válce, která nebude nic moc hezkého. V tomto případě by ale Ruská federace byla nakonec poražena, protože nemá síly dlouhodobě vzdorovat spojeneckým silám Severoatlantické aliance," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus s tím, že zapojení Číny do vojenské akce na straně Ruska není pravděpodobné.

Kdo je Josef Kraus:

Jako politolog a bezpečnostní analytik se odborně zaměřuje na oblast Blízkého a Středního východu, zejména na Íránskou islámskou republiku, její politickou a bezpečnostní dynamiku. Z tematického hlediska řeší fenomény jako islámské politické myšlení, islámský extremismus, terorismus, konflikty o suroviny či konflikty náboženské a etnické a bezpečnost obecně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.