Tornádo devastovalo jih Moravy. Dál hrozí bouřky, ale ničivé jevy by už přijít neměly, říká meteoroložka

Tornádo poničilo obrovské množství budov.
Tornádo poničilo obrovské množství budov.
Foto: Se svolením ministra vnitra Jana Hamáčka
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Jihomoravský kraj paralyzovala ničivá síla tornáda. Přírodní jev poničil stovky budov, demoloval kostely a převracel auta. Nejméně tři lidé zemřeli. Obětí může být ale více, hasiči prohledávají sutiny. O víkendu už ale takto silné bouřky a vítr nehrozí. "Situace se bude uklidňovat, frontální rozhraní postupuje na Slovensko. V Česku už nebudou podmínky pro vznik silných bouřek," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Jih Moravy zasáhlo ničivé tornádo, které si vyžádalo nejméně tři oběti na životech. Řada rodin přišla o střechu nad hlavou a situace je pro ně kritická. Rozsah zkázy odkrylo až páteční ráno. Škody jdou do stovek milionů, řada budov má poškozenou statiku.

"Mohu potvrdit, že jsme ošetřili celkem 63 pacientů. Deset z nich bylo zraněno těžce, sedm utrpělo střední zranění. Tři pacienty se bohužel nepodařilo zachránit," potvrdila v pátek ráno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková.

Podle meteoroložky Dagmar Honsové se ale situace už uklidnila a další ničivé bouřky nehrozí. "Situace se bude uklidňovat, frontální rozhraní postupuje na Slovensko. V Česku už nebudou podmínky pro vznik silných bouřek. Bouřky budou doprovázeny srážkovými úhrny do 20 milimetrů. Žádné jiné nebezpečné meteorologické jevy už neočekáváme," řekla v pátek ráno pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

"V pátek bude zpočátku dne oblačno až zataženo, na východě čekáme déšť, ojediněle se objeví bouřky. Postupně se oblačnost zmenší a srážky nebo bouřky se vyskytnou pouze ojediněle. Denní teploty 21 až 25 °C, na Moravě a ve Slezsku bude až 28 stupňů Celsia," upřesnila předpověď meteoroložka.

Ničivé tornádo, které udeřilo ve čtvrtek večer na Hodonínsku, si vyžádalo nejméně tři oběti na lidských životech. Je možné, že další lidé jsou ještě v troskách budov. Na místě zasahuje speciální tým na vyhledávání lidí v sutinách. "Ošetřili jsme celkem 63 pacientů. Bohužel tři lidé zemřeli," potvrdila v pátek ráno pro ŽivotvČesku.cz mluvčí jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková.

Pomoc pro zasaženou oblast nabídly sousední státy. "Chtěl bych moc poděkovat ministrům vnitra Slovenska a Rakouska za bleskovou nabídku pomoci. Situaci vyhodnocujeme, avpokud bude potřeba, využijeme ji," uvedl v noci ze čtvrtka na pátek ministr vnitra Jan Hamáček.

Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky. Nejvíc práce má nemocnice v Hodoníně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.