Tornádo si vyžádalo nejméně 5 obětí. Mrtvých může být více. Jih Moravy připomíná válečnou zónu

Tornádo zničilo životy řadě rodin.
Tornádo zničilo životy řadě rodin.
Foto: Se svolením ministra vnitra Jana Hamáčka
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2021

Oblast Hodonínska a Břeclavska po řádění přírodního živlu připomíná válečnou oblast. Hasiči a záchranáři doufají, že v troskách budov bude obětí co nejméně. "Aktuálně je pět zemřelých, nepohřešujeme nikoho, spolupracujeme s policií," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí hejtmana Jihomoravského kraje Markéta Chumchalová.

"Vypadá to, jako by těmi obcemi prošla válečná fronta. Stovky, možná tisíce zničených domů," tak popsal situaci na Hodonínsku a Břeclavsku pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček v pátek ráno. "V terénu je cca 550 hasičů, z toho například 2 týmy s těžkou technikou, 56 lidí záchranného útvaru, 2 týmy USAR po 36 lidech. Policistů zasahovalo skoro 600, teď je nasazených 250. A 20 vojáků s technikou, dalších 150 je připravených okamžitě nastoupit," doplnil ministr vnitra, který na místo tragédie vyrazil už v noci.

Nejvíce zdevastované jsou obce Lužice a Mikulčice na Hodonínsku a Moravská Nová Ves a Hrušky na Břeclavsku, výrazné škody hlásí také Hodonín.

"Aktuálně je pět zemřelých, nepohřešujeme nikoho, spolupracujeme s policií," uvedla pro ŽivotvČesku.cz v pátek po obědě mluvčí hejtmana Jihomoravského kraje Markéta Chumchalová.

Do řady míst v postižených oblastech se nedá dovolat, nebo vypadává signál. Mnohé vysílače nefungovaly kvůli výpadkům proudu, některé jsou zcela zničeny. Operátoři už v pátek ráno do oblasti poslali techniky.

Obrovské množství rodin přišlo o střechu nad hlavou, škody sčítají také zemědělci a vinaři. Zároveň se mezi lidmi zvedla obrovská vlna solidarity. "V obcích zasažených tornádem zřizujeme mobilní týmy Úřadu práce. Lidem, kteří potřebují pomoc, budeme vyplácet okamžitě až 58 tisíc korun," řekla pro ŽivotvČesku.cz ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Krizovou linku spustil Jihomoravský kraj. Nabídku pomoci obcím zasaženým tornádem lidé mohou volat na linku 800 129 921. Veřejnou sbírku vyhlásil Český červený kříž, sbírkový účet vede také Diecézní charita Brno.

Český červený kříž vyhlásil sbírku na účtu: 333999/2700

Diecézní charita Brno vyhlásila sbírku na účtu: 4211325188/6800

Nadace Adra vyhlásila sbírku na účtu: 66888866/0300

Diakonie Českobratrské církve evangelické vyhlásila sbírku na účtu: 2100691426/2010

V nemocnici v Břeclavi bylo v pátek ráno ošetřeno 70 lidí, čtyři pacienti jsou na JIP. V hodonínské nemocnici bylo ošetřeno 83 lidí, 6 lidí bylo v pátek ráno ve vážném stavu.

Na Hodonínsku i Břeclavsku je v akci tým USAR, který se specializuje na vyhledávání lidí v zabydlených oblastech. Na místě pracují také kynologové se psy. Zničenou oblast monitoruje vrtulník. Záchranáři doufají, že v sutinách domů uvízlo lidí jen velmi málo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.