Transgender muž porodil dítě, nemůže se ale stát jeho otcem. Úřady mu to zakázaly

Transgender muž se nemůže stát otcem svého dítěte. /Ilustrační foto/
Transgender muž se nemůže stát otcem svého dítěte. /Ilustrační foto/
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2020

Anglický novinář Freddy McConnell se narodil jako žena, už od mládí se ale cítil být spíše mužem. Až v dospělosti dostal možnost změnit si pohlaví. V roce 2019 dokonce porodil dítě, protože si nechal reprodukční orgány. Řeší ale pro něj velký osobní problém. Nemůže se stát jeho otcem, informovala britská média.

Se změnou pohlaví začal Freddy před sedmi lety. Po testosteronové terapii si nechal ještě odstranit mléčné žlázy. A povedlo se, oficiálně se z něho stal muž. V intimních partích si však žádné změny udělat nenechal.

Když vysadil prášky, podařilo se mu otěhotnět. V roce 2019 se McConnellovi narodilo zdravé dítě. Musí však řešit nepříjemný problém.

Žádný otec, ale matka

Chtěl být zapsán jako otec, jenomže na matrice mu nevyhověli. Podle práva je totiž matka a jen tak s tím nehne. Soudí se už druhým rokem a zatím nemá vyhráno.

Soudce zatím rozhodl tak, že matka musí být uvedena na matrice i v tomto případě, protože dítě má právo vědět, kdo ho porodil. "Vůbec by mě nenapadlo, že by nějaký transgender muž chtěl před dítětem tajit, že ho porodil. Transgender lidé se nestydí," uvedl nedávno Freddy pro britská média.

Právní bitva tak bude pokračovat. Zatím je Freddy oficiálně stále matkou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.