Trest pro konkrétní známé tváře. Hygiena pracuje na odhalení, kteří slavní ve Varech ignorovali ochranu

Petr Čadek, Jitka Čvančarová a Jiří Bartoška v Karlových Varech.
Petr Čadek, Jitka Čvančarová a Jiří Bartoška v Karlových Varech.
Foto: David Kundrat/CZECH NEWS CENTER David Kundrát / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 8. 2021

Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje dál pokračuje ve vyšetřování událostí z pátečního večera, kdy byl v Karlových Varech zahájen 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Fotografie ze slavnostního večera odhalily, že slavné tváře kulturního, podnikatelského i politického života ignorovaly nařízení o používání ochrany dýchacích cest. Z toho, co se dělo ve Varech, je roztrpčen i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Krajská hygienická stanice momentálně hledá důkazy proti konkrétním »celebritám«. "V tuto chvíli stanice pracuje na ztotožnění konkrétních fyzických osob," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková.

Během zahájení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech docházelo k masivnímu porušování vládních opatření. Hosté slavnostního večera nerespektovali hlavně nařízení o ochraně dýchacích cest ve vnitřních prostorách. Bez respirátoru byli vyfotografováni i ministři kultury a zdravotnictví. Lubomír Zaorálek (64) se za pochybení omluvil, ministr Adam Vojtěch (34) bez respirátoru konzumoval pití, což vládní opatření povoluje.

Pořadatelům za nedodržování nařízení hrozí až třímilionová pokuta. Potrestány ale mohou být i jednotlivé slavné tváře, které se v pátek ukázaly bez respirátoru. Krajská hygienická stanice nyní hříšníky ztotožňuje.

"Účastníci zahajovacího večera MFF, kteří se pohybovali bez ochranných prostředků dýchacích cest, se dopustili protiprávního jednání tím, že nedodrželi aktuálně platné Mimořádné opatření. Za toto protiprávní jednání by měli nést odpovědnost. Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje v tuto chvíli pracuje na ztotožnění konkrétních fyzických osob," potvrdila ve středu pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygieny Michaela Zajíčková.

Bez ochrany dýchacích cest byl přistižen také šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal (49). Tedy infektolog, který jako poradce řadu opatření pomáhal navrhovat.

"Nás to mrzí, protože jsme prostě chtěli a strávili jsme tím hodně času, aby ten festival byl nejbezpečnější, jaký v téhle době může být. Včetně bezinfekčnosti, jejíž potvrzení máme všichni na rukou, dokonce se tady i očkuje. Ačkoli hostesky vyzývaly lidi, aby si nasadili respirátory, tak někteří si je nenasadili. A já přiznávám, že jsem si ho také nasadil pozdě, hrozně mě to mrzí. Ale musím říct, byl jsem ještě na dvou dalších filmových představeních a všichni mají roušky, všichni to dodržují, tak snad to byl jen ten úvodní večer. Musíme být přísní a my musíme být nejpřísnější sami na sebe," vysvětlil Smejkal pro Blesk.cz s tím, že je mu líto, čeho se v Karlových Varech dopustil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.