Trestní oznámení na hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Známý právník ji podezírá z šíření nakažlivé nemoci

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 11. 2021

Nová vládní opatření vedou k šíření onemocnění covid-19 očkovanými. Je o tom přesvědčen právník Tomáš Nielsen, který pro redakci ŽivotvČesku.cz popsal, proč bylo podáno trestní oznámení na hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. "Mimořádná opatření, která byla nedávno zavedená, dávno nesměřují k likvidaci epidemie," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v roce 2019 získal titul Právník roku.

Institut práva a občanských svobod, mezi jehož zakladatele patří právník Tomáš Nielsen, podal trestní oznámení na hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Tomáš Nielsen je přesvědčen, že nová opatření napomáhají k tomu, že v Česku dochází k šíření koronaviru.

"Jsme přesvědčení o tom, že mimořádná opatření, která byla nedávno zavedená, dávno nesměřují k likvidaci epidemie, ale mají tlačit k očkování populace. Vedle toho mohou mít dopad, už se i ukazuje, že ho skutečně mají, že místo toho, aby bránila šíření infekce, tak mu napomáhají ze strany očkovaných lidí. Jsme přesvědčení, že existuje vážné riziko, že tím byla naplněna skutková podstata trestného činu podle paragrafu 152 trestního zákoníku šíření nakažlivé lidské nemoci," vysvětlil Tomáš Nielsen s tím, že podle jeho analýzy ministerstvo zdravotnictví i hlavní hygienička o riziku věděly.

"Navíc jsme 4. října přesně před těmito dopady ministerstvo zdravotnictví a všechny krajské hygienické stanice varovali, tak máme za to, že ministerstvo jednalo vědomě a úmyslně a chceme, aby orgány činné v trestním řízení tuto otázku přezkoumaly," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který opakovaně zastává názor, že ministerstvo zdravotnictví a vláda nemůže svými opatřeními poškozovat či eliminovat osobní svobody a práva občana.

"Základní problém je ten, že jsou nastavena diskriminační pravidla. Jejich důvod, to znamená omezení šíření nákazy, je prostě nepravdivý, ten důvod není naplňován. My nejsme pro to, aby se testovali očkovaní, my jsme pro to, aby se netestovali lidé, kteří nemají žádné příznaky. Jsme pro to, aby neexistovala forma diskriminace. Uvedu dva konkrétní příklady, pro mě je absurdní, aby neočkovaní učitelé museli při výuce nosit respirátory a očkovaní nikoliv, to je absurdní diskriminační opatření. Druhá věc je ta, že pokud krajská hygienická stanice vyloučí z výuky žáky, kteří nejsou očkovaní, ale ti očkování mohou virus šířit dál, tak je to další zrůdnost, která je navíc zaměřená vůči dětem," doplnil pražský právník.

Mezi některými virology a lékaři se objevuje názor, že pokud v Česku nebudou testováni také očkovaní lidé, stát nebude mít přesná data, jak to skutečně s vývojem epidemie vypadá.

"Osobně nepodporuji, aby se všichni preventivně plošně testovali, mělo by se to dělat selektivně a zaměřit se na ohniska, na místa, kde je to rizikové, což jsou třeba nemocnice, ale mělo by se to týkat očkovaných i neočkovaných. Dělat plošné testy na velké skupině lidí, z nichž naprostá většina je zdravá, podle mého názoru význam nemá. Znovu opakuji, že se můžeme bavit o tom, zda očkovaní virus šíří méně, nebo kratší dobu, ale v praxi vidíme, že se to šíří mezi neočkovanými i očkovanými, rozlišovat obě skupiny nemá podle mě medicínský důvod, ale vidím v tom nátlakový politický důvod," uvedla pro ŽivotvČesku.cz k možnému testování očkovaných viroložka Hana Zelená.

Myšlenku, že pokud budou čísla nakažených a hospitalizovaných dál stoupat, bude nutné začít testovat i očkované, podporuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. "Neočkujeme se proto, abychom se nemuseli testovat, očkujeme se proto, abychom neměli těžké průběhy nemoci, aby nebyly zahlceny nemocnice a aby ten, kdo potřebuje vážnou operaci, nemusel čekat čtyři měsíce kvůli covidu, než bude operován. Důvodem očkování není to, abych nemusel nosit respirátor a nemusel se testovat," řekl v polovině září Dušek při debatě na půdě Ostravské univerzity.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.