Třetí dávka očkování odstartovala. Je skutečně důležitá, protilátky klesají, upozornil Václav Hořejší. Uvedl, u koho nejvíc

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2021

V Česku začalo počínaje pondělím 20. září rozesílání informačních zpráv týkajících se možnosti očkování třetí posilující dávkou vakcíny proti koronaviru. Registrace zájemců probíhá online, ale nahlásit se mohou také u svého praktického lékaře. Renomovaný imunolog Václav Hořejší (71) považuje celý systém očkování další dávkou za správný. "Dokáže doplnit to, co se ztratilo během času, kdy u očkovaných protilátky klesají. Přirozeně se začíná s těmi, kteří mají oslabený imunitní systém a lidmi, u nichž uplynula nejdelší doba," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Po vzoru Izraele nebo Turecka se i česká vláda rozhodla nabídnout lidem možnost nechat si aplikovat třetí dávku vakcíny, která má sloužit pro posílení ochrany před koronavirem, případně jeho těžkým průběhem vedoucím mnohdy až k fatálním následkům. K tomuto účelu zdravotníci používají tzv. mRNA vakcíny, tedy očkovací preparáty od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Vakcinace se týká primárně rizikových skupin a také seniorů.

Ke dni 21. září má za sebou zatím druhou dávku 301 642 pacientů s chronickým onemocněním, z řad zdravotníků jejich počet dosáhl 335 542 a osob nad 65 let s oběma dávkami je pak 1 778 949, jak uvádí oficiální statistiky Ministerstva zdravotnictví ČR a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT).

Nemocnice chystají také týmy, které budou vyjíždět mezi lidi, aby jim očkování usnadnili. Především jde o pomoc těm starším ročníkům, pro které je podle odborníků třetí posilující dávka také hodně důležitá.

"Podání dodatečné dávky doporučujeme také lidem, kterým je víc než 65 let nebo kteří jsou vážně nemocní, dále zdravotníkům, pracovníkům v různých ústavech a domovech pro seniory. Tam je interval osm měsíců po předchozí dávce. U lidí s poruchami imunitního systému se to může týkat dvou set až tří set tisíc lidí. U ostatních skupin jde o ty, kteří dostali dávku v lednu a únoru tohoto roku, což znamená asi 250 tisíc osob," řekl pro ČT 24 lékař Daniel Dražan, člen odborné poradní skupiny MeSES.

"Jsem názoru, že třetí dávka je skutečně důležitá. Ty protilátky zákonitě klesají a s nimi také ochrana proti infekci, respektive té nemoci. A to zvláště u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém, s nimi se začíná. To považuji za zcela správné, protože další dávka jim doplní to, co se ztratilo během času, kdy jim protilátky klesají. Je to však naprosto normální, protože to se děje po nějaké době vždycky. Někdy rychleji, někdy naopak pomaleji. Třetí dávka je samozřejmě rozumná a začíná se přirozeně s lidmi, kteří byli očkovaní nejdřív, protože jim uplynula nejdelší doba a tudíž se dá předpokládat, že mají nejvíce sníženou ochranu. Původně byla třeba dobrá, ale postupem času se zhoršuje," uzavřel profesor imunologie z AV Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.