Třetí dávku rozhodně ano, sám ji podstoupím, míní Václav Hořejší. Vysvětlil, proč je důležitá

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Vláda rozhodla o tom, že od 20. září se lidé budou moci nechat očkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19, což se týká primárně seniorů a například chronicky nemocných pacientů. Podle renomovaného profesora imunologie Václava Hořejšího (71) se jedná o rozumný krok, který sám podporuje. "Můj názor je rozhodně kladný. Nemyslím si, že je to nutné, ale podle mě je to správné. Já mezi ty lidi svým věkem patřím, čili jakmile na mě přijde řada, nechám se samozřejmě naočkovat," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) na tiskové konferenci oznámil, že třetí dávka mRNA vakcín bude v Česku podávána od pondělí 20. září. Důraz ohledně aplikace posilující dávky je kladen především na rizikové skupiny chronicky nemocných pacientů a samozřejmě seniorů nad 60 let. Očkování je dobrovolné, a pokud někomu uplynula lhůta osmi měsíců po dokončení druhé dávky, i pro něj vzniká »nárok«.

"Od 10. září budou lidé, kterých se to týká, dostávat upozornění, nejčastěji SMS, že mohou tuto možnost využít. Buď u svého praktického lékaře, nebo rezervací v systému na některém z očkovacích míst," uvedl Adam Vojtěch pro server Lidovky.cz.

Třetí dávka vakcín – konkrétně budou aplikovány očkovací preparáty společností Pfizer/BioNTech a Moderna, opět rozdělila společnost na radikální kritiky tohoto postupu a jeho zastánce. Příklady zemí, které už s třetí dávkou proti koronaviru začaly, jsou Izrael nebo třeba Chile. I v řadách odborníků má třetí dávka kromě odpůrců i své podporovatele.

"Můj názor je rozhodně kladný. Nemyslím si, že je to nutné, ale podle mě je to správné. Začíná se dobře s těmi lidmi, kteří by ji měli dostat jako první – ti, kteří šli na očkování nejdříve, patří mezi rizikové skupiny a je to v obdobném pořadí, jako se začínalo se samotným očkováním. Považuji to za správné, protože si tím tito lidé, u kterých je očkování obecně méně účinné a rychleji slábne, posílí imunitu. Já mezi ně svým věkem patřím, čili jakmile na mě přijde řada, nechám se samozřejmě naočkovat," řekl názor Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že posilující dávka vakcíny by se měla týkat i lidí výrazně mladších.

"Třetí dávka by měla být dostupná také mladším věkovým skupinám. Například v Izraeli to tak funguje, protože tam se mohou nechat vakcinovat lidé od 30 let," dodal profesor imunologie z Akademie věd (AV) pro ŽivotvČesku.cz.


Nejvíce plně očkovaných je zatím evidováno podle oficiálních statistik ve věkové skupině 45 až 49 let, 574 792. Druhou dávku už dostalo také 529 803 lidí ve věku 65 až 69 let. Plně očkovaných s chronickým onemocněním je pak 300 422 a nejvýkonnějším místem z hlediska vakcinace zůstává i nadále Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze – za týden podala dávku očkovacích látek 12 092 osobám.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.