Tři velká ohniska. Přemnožená klíšťata nakazila více lidí než v loňském roce

Mapa výskytu nemocí
Mapa výskytu nemocí
Foto: Archiv / kliste.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 7. 2020

Aktivita klíšťat v Česku je mimořádná. Může za to zejména počasí, které v červnu a červenci panuje. Nakažených Čechů od přemnožených klíšťat je více než v minulém roce. A běžná ochrana jakou je třeba repelent nemusí klíšťata zastavit.

Množství a aktivita klíšťat závisí jak na klimatických podmínkách, tak na dostupnosti jejich přirozených hostitelů. Člověk, ač si to mnoho lidí neuvědomuje, je pro klíšťata jen velmi podružným hostitelem. Přesto pro něj klíšťata představují velké riziko.

Počet případů klíšťové encefalitidy, která může mít trvalé zdravotní následky, postupně stoupá. Aktivita klíšťat je aktuálně vyšší než před rokem, svědčí o tom i počet případů nakažených.

Epidemiologové letos očekávají, že se počet nakažených klíšťat ještě zvýší kvůli mírné zimě, ale i přemnoženým hrabošům. Právě díky nim přežije více larev a nakazí tak více lidí.

Klíšťata mají v oblibě mírné zimy, nepříliš horké léto a dostatek vlhkosti - to je pro ně ideální prostředí. A aktuální počasí jim doslova přeje.

Aktuálně jsou nejrizikovější oblasti, kde je nejvíce infikovaných klíšťat Moravskoslezský kraj (Hradec nad Moravicí), Středočeský kraj (Klobuky), Jihočeský kraj (Hostěradice, Náměšť nad Oslavou).

Nejvyšší výskyt klíšťat přenášejících Lymeskou boreliózu byl v kraji kraji Libereckém a Olomouckém (>11 %). Nejnižší podíl infikovaných klíšťat byl zaznamenán v Pardubickém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině (< 8 %). Průměrný výskyt dosáhl 10 % pozitivních klíšťat.

Výskyt viru klíšťové encefalitidy u zaslaných klíšťat je v průměru 2,6%. Nejvyšší výskyt klíšťat přenášejících tuto chorobu byl v kraji Jihomoravském. Nejméně pozitivních klíšťat bylo z kraje Zlínského.

Celorepublikový průměr výskytu ehrlichií u klíšťat byl 2,2 %. Vyšší výskyt byl v kraji  Olomouckém. Nejmenší v kraji Královéhradeckém, Libereckém a Moravskoslezském.

Překvapením je poměrně značný výskyt klíšťat přenášejících prvoka rodu
Babesia. V průměru bylo 6,1 % klíšťat pozitivních. Nadprůměrný výskyt byl ve  Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejnižší  v kraji Ústeckém a Královéhradeckém.

Z klíšťat vyšetřovaných na přítomnost patogenů rodu Bartonella byla pozitivní klíšťata ve Středočeském, Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském kraji, na Vysočině a v Praze.

Klíšťata přenášející tularemii byla zatím zaznamenána v kraji Jihočeském, Libereckém, Středočeském a v Praze.

Původce nedávno objevené neoehrlichiozy byl zaznamenán v klíšťatech z kraje  Středočeského, Plzeňského, Moravskoslezského, Jihočeského a z Prahy. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.