Trik, který zvládnete doma, vám může napovědět, jestli máte covid-19. Promluvil primář infekčního oddělení

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2020

Ztráta čichu - neboli anosmie a ztráta chuti jsou typickým příznakem onemocnění covid-19. Postihuje poměrně vysoké procento nakažených. A jednoduchý test, který si můžete udělat doma, vám může více napovědět, zda jste se virem SARS-CoV-2 nakazili. Podle primáře infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavla Dlouhého jde o poměrně jedinečný jev u respiračních infekcí. "Je to jeden z nejdéle trvajících následků onemocnění," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Je to pocit, který většina lidí s běžným nachlazením nezažívá. Bez jakýchkoli výstražných znamení najednou ztratí chuť i čich. Při nákaze koronavirem jde zcela o typický příznak, který signalizuje, že v těle probíhá nemoc jinak než u běžného nachlazení. Podle odhadů více než polovina pacientů s covidem-19 trpí ztrátou čichu, často si to ale neuvědomí, dokud se aktivně nepokouší něco ucítit. Covid je tímto poměrně specifický.

Proč to tak je, pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

"Vir má sídlo v respiračním traktu. Způsobuje rýmu, byť to není úplně vedoucí příznak. Ale to, že virus se množí v nose ve sliznici, je zcela jasné. To, že se množí v dutině ústní, kde jsou pohárkové buňky a od nich vedoucí dráhy nervové, je také jasné. V tom nose je to úplně jasné, protože tam jsou epitelové tkáně, které mají za úkol vnímat čichové podněty, zpracovat je a převést na nervový vzruch. Není ještě úplně jasné, kterou z těch struktur na té dráze virus poškozuje. Je to poměrně překvapivá vlastnost toho viru, nebývá to u jiných respiračních infekcíTo poškození je logicky dané tím, že se virus množí v místě, kde jsou zodpovědné buňky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice s tím, že ztráta čichu je jeden z nejdéle trvajících následků onemocnění.

Pokud si nejste jistí, zda jste přišli do kontaktu s infikovaným a přesto přemýšlíte nad tím, zda nejste přenašečem, není nic jednoduššího, než si udělat screening přímo doma. K tomu stačí pravidelně přičichnout k něčemu, co je aromatické jako káva, parfém, zrající sýr, zkrátka běžné věci, které máte doma.

I když nejde o stoprocentní metodu, když si k tomu změříte teplotu, může vám to o vašem stavu napovědět více. A lze následně podniknout takové kroky, abyste své nejbližší či přátele nenakazili, protože pro ně může být průběh nemoci třeba mnohem závažnější.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.