Třikrát mě oživovali, přiznal Dalibor Janda v rozhovoru, kde neuhnul od jediné otázky. Promluvil o infarktu, technu a pomlouvání

Dalibor Janda
Dalibor Janda
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2021

Na začátku roku 2021 zpěvák Dalibor Janda (68) prodělal infarkt a následovaly dvě náročné operace. Bylo to období, po kterém musel interpret s nezaměnitelným hlasem zpomalit životní tempo a začít se více hlídat. Pro ŽivotvČesku.cz Dalibor Janda promluvil o plánech na příští rok a také o spolupráci s hudebníkem Jiřím Burianem (43), s nímž natočil originální song. "Člověk si musí uvědomit, zda tady ještě chvíli chce být, nebo zda to psychicky zabalí. Já to ještě nezabalil," řekla pro ŽivotvČesku.cz legenda tuzemské popové scény.

Vím, že čekáte otázku k vaší poslední spolupráci. A je to správně. Protože na sociálních sítích ji zaznamenalo hodně lidí. A tak se, Dalibore, musím zeptat, jak jste se ke spolupráci s Jiřím Burianem alias Kapitánem Demo dostal? Pravdou totiž je, že singl s názvem »Pudeme domu a budeme někoho pomlouvat« mi k vám nesedí, ale neurazil mě. Po chvíli spíše překvapil, to možná byl záměr. Na druhou stranu někdo to vnímá jako bizár, někdo jako umělecké dílo...

Jsem rád, že začínáte tímto dotazem. Ohledně spolupráce, s Jirkou Burianem jsme se znali letmo z nějakých akcí. Přes mého manažera pak přišel takový moc hezký mail, tam se Jirka vyznal, že je mým letitým fandou a že by mu bylo ctí, kdybych s ním nazpíval duet. Já mu odpověděl, že proti tomu nic nemám, ale říkal jsem mu, ať mi píseň pošle, očekával jsem, že v písni bude něco provokativního, protože jeho tvorbu znám a vím, že vždy má v písni nějaké to ostřejší slovíčko.

Pustil jste si to a jaká byla reakce?

A to je ono. Překvapilo mě, že v této písni nic takového nebylo, hned se mi líbila melodie a také, že píseň je trochu nadsázka. O mně se ví, že v mé kariéře pomalé věci zabíraly dvakrát více než ty rychlé, tak jsem si říkal, že tohle s Jirkou zkusíme. Sešli jsme se a Jirkovi jsem říkal, že když se mu to nebude zdát dobré, že to smažeme. Jirka hned tvrdil, že to určitě dobré bude. Když jsem pak vylezl z nahrávací kukaně, tak hned říkal, že je to pecka, že se mu to moc líbí.

Musím vám říct, že mě na tom zaujalo, že když jsem porovnával dosah skladby, tak na známém videokanálu to má vlažnější zásah než na sociálních sítích, kde to lítalo jako vy na skútru ve videoklipu. Možná se ale pletu. Vnímám skladbu tak, že je to záležitost spíše pro hudební fajnšmekry, velké osvěžení, než že by cílila na běžného posluchače. Co mě hodně překvapilo, že v lednu jste prodělal infarkt a ve videoklipu, který šel ven v polovině října, vidím po vodní hladině jedoucího hurikána s chutí do neočekávaných věcí...

Teď jste tu otázku tedy pěkně prokombinoval (směje se). Samozřejmě, že to nebylo lehké, pokud jde o klip. Když nabídka přišla, tak to bylo pro mě poměrně náročné rozhodování. Byl jsem po těžké nemoci a především po infarktu. Člověku se logicky do toho moc nechtělo. Už byla i trochu zima a myšlenka, že budu jezdit na Slapy, mě úplně netěšila. Nakonec jsem si ale řekl, že když jsem do toho šel, tak že to dokončím.

Když vás poslouchám, věřím, že to bylo dost náročné rozhodování. Převládla ale vaše pověstná chuť to dotáhnout do konce. Jak to pokračovalo? Mně totiž při zhlédnutí klipu naskočila otázka, jak se to asi točilo...

No, pořádně jsem se oblékl a vyrazil točit, jak jezdím na vodním skútru (směje se).

Takže na mě teď jdete s humorem. Dobře... Položím tedy dotaz tak, že mi to natáčení přišlo, že chcete »Žít jako kaskadér«...

(Pobaveně se umívá). Je to tak, že záběry na rychlou jízdu se točily s dublérem, ale příjezd k molu jsem točil přímo já. Nakonec si myslím, že celá píseň dopadla dobře. A k vaší původní otázce, na můj vkus to mohlo být delší. Víte, Jirkovi jsem do toho zasahovat nechtěl, byla to naše první spolupráce a já nejsem žádný »mudrc«, který by do toho autorovi mluvil. Když jsem viděl hotový videoklip, tak jsem se tomu i zasmál, je tam hodně nadsázky.

Po těch zdravotních problémech, co jste vyjmenoval a obecně se o nich ví, ale vypadáte zase skvěle. Z vašeho hlasu jsem usoudil, že jste si dal váš oblíbený »Jahodový koktejl« a máte chuť tvořit.

Líbí se mi, že jste připravený (usměje se). Jsem zase při síle, ale už musím brát v potaz, že roky prostě přibývají. Je to jiné ve 30 a ve 40 a v 50 letech, mně už se blíží sedmdesátka. Koncerty zatím zvládnu, vždy tam mám nějakého hosta, abych si mohl dojít převléci zpocené tričko (začne se výrazně smát), abych si trošku oddychl, jezdí se mnou dcera Anna, na turné jsem měl jako hosty Petra Jablonského či Richarda Tesaříka. Zdravotně se cítím celkem v pohodě, ale pořád myslím na to, že mě třikrát oživovali, není tajemstvím, že už jsem byl na »druhé straně«. Takže už se člověk trochu kontroluje, už to na koncertech neberu na lehkou váhu, možná se hlídám až moc. Ale ať klidně posoudí posluchači, na youtube najdou můj nový hit Bílý karavan a mohou se podívat, jak mi to jde (usmívá se).

Kdo by se nehlídal, zdraví má člověk jen jedno. V minulosti jste si ale prošel peklem, je to tak?

Mně se tehdy uloupl plát cholesterolu a ucpalo mi to tepnu. Cholesterol jsem měl vysoký, ale povedlo se mi ho sundat na hodně nízkou normu, nasadil jsem diety, všechno jsem jedl jen na vodě... Člověk si musí uvědomit, zda tady ještě chvíli chce být, nebo zda to psychicky zabalí. Já to ještě nezabalil a ještě tady chci být. Když dělám dvouhodinové koncerty, tak je jasné, že na to ještě mám, jinak bych takový koncert už nedal.

Koncerty... Když jste je zmínil, napadá mě a teď celkově odbočím, jak vás zasáhla nečekaná podzimní situace ohledně epidemie?

Myslím, že všichni tu situaci vidíme, i když jsme doufali v opak... Před necelými dvěma týdny jsem v Brně pokřtili nové album, protože jsem měl strach, jaká bude hlavně situace před Vánocemi. Na křest jsem pozval i Jirku Buriana a byl jsem rád, že jsme to stihli, byl jsem totiž trochu prorokem. Poslední čtyři letošní koncerty, které byly k mému výročí 40 let na profesionální scéně, jsme přeložili na příští rok. Už jsem to letos dělat nechtěl, už telefonovali lidi, zda se dostanou na koncert s testem, jak to bude, když budou pouštět jen očkované. Abych to řekl, jak to je, už jsem to nechtěl řešit, tak jsem rozhodl, že to zase přeložíme. Víc se o tom ani nechci bavit, protože mi tato situace radost nedělá.

Nejde říct ani nic jiného, než že to chápu. Pojďme tedy na veselejší téma. Fanoušky jste účinkováním v klipu Kapitána Dema dost překvapil. Uvažovali jste s Jirkou Burianem, že se zmíněným singlem de facto vytvořila cesta pro další společný projekt?

Takhle řečeno se to nabízí, ale nad další spoluprací jsem zatím nepřemýšlel. Také by záleželo, co by to bylo a o jakou muziku by šlo. Neznám ani názor jeho fanoušků na tuto píseň, sleduji reakci fanoušků u mě na Facebooku a je to tak, že se střetly dva odlišné proudy lidí. Sám jste viděl, jak jste řekl, že to působí někde tak a jinde jinak. A moji skalní fanoušci ani o Jirkovi třeba nevěděli. Další zase netušili, že bych já mohl něco takového nazpívat. Spojujeme dva rozdílné světy, ale to si myslím, že je dobře, takže další případné spolupráci se nebráním. Teď jsem vydal po pěti letech desku s názvem Moment, je na ní jedenáct věcí a dvě písničky mi dělal Xindl X, další text mi dělala spisovatelka Markéta Harasimová, takže já se nebráním žádné spolupráci s mladými.

Připustil jste ale něco, co je nečekané a lidi to obecně velmi příznivě přijali. Poslední věc, která mě napadá a neodpustím si ji, abych se nezeptal: Po boku Jirky Buriana zpíváte, že si pustíte nějaké pořádné techno. Kdy si pořádné techno naposledy pustil přímo legendární Dalibor Janda...

(Začne se hlasitě smát). Řeknu vám to na rovinu jako chlap chlapovi, že bych asi ani nedokázal specifikovat, co přesně je techno. Občas ho poznám, občas se na nějaké akci potkáme s lidmi, kteří hrají techno. Podle mě se dnes třeba techno prolíná s rapem, jak se to ale přesně překrývá, to bych tápal. Občas na nějaké akci přijdou kluci od techna a říkají mi, že jsou moji velcí fandové, to mě vždy hodně překvapí, protože od tohoto stylu je moje kariéra opravdu daleko. Vždycky mě ale překvapí, že i tito lidé mají dobrý vkus (srdečně se směje).

Přiznám se, že mě spojení Dalibor Janda a techno baví, o to víc, když to zpíváte...

Já ale ten text nepsal, Jirka asi tušil, že slovo »techno« z mých úst bude vypadat kontrastně, nakonec mě i přesvědčil, abych to zazpíval o oktávu výše, což ve finále vyznělo dobře a dostalo to další drive. Není to takové jednotvárné a myslím, že to má i »koule«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.