Trump je velkohubý žvanil. Evropa ale na svou bezpečnost kašlala, teď může získat sebevědomí, říká bezpečnostní expert Kraus
Komentář: Donald Trump, který stejně jako současný americký prezident Joe Biden usiluje o znovuzvolení v letošních volbách, tvrdí, že by se za jeho vlády nestal teroristický útok na Izrael ze strany palestinského hnutí Hamás ani válka na Ukrajině. Uvedl také, že by byl schopen ruskou invazi ukončit ve velmi krátké době, aniž byl konkrétnější. Republikánský politik ale také opakovaně naznačil, že má v plánu zabývat se rolí Severoatlantické aliance a mírou zapojení USA v ní. Na evropském kontinentu tak roste znepokojení, že bezpečnost v době ruské agrese na Ukrajině by mohla být narušena – lépe řečeno by Evropa zůstala bez podpory. Podle vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity je potřeba brát »velkoprohlášení« Trumpa s rezervou.
Evropa by se měla připravovat na možnost, že prezidentské volby ve Spojených státech vyhraje bývalá hlava státu Donald Trump, a to i v souvislosti s pokračováním pomoci Ukrajině napadené Ruskem. V nedávném rozhovoru to Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl prezident Petr Pavel.
Řada evropských diplomatů i odborníků se domnívá, že Trump by mohl nejenom skoncovat s pomocí Kyjevu, ale odhadují i další utlumení vojenského angažmá Pentagonu v Evropě – spekuluje se i nad otázkou dalšího členství USA v NATO.
"Domnívám se, že je to spíše rétorická záležitost, kterou je třeba vnímat v kontextu blížících se prezidentských voleb v USA. V tuhle chvíli probíhají republikánské primárky a tohle je prostě Trumpova rétorika. Trump je velkohubý žvanil a na tom vlastně získává voličské body a přízeň, ale reálně přece jenom Spojené státy nejsou diktaturou typu jako třeba putinovské Rusko. Ten systém má celou řadu protiváh – vyvažují se tam nejrůznější síly. A ten systém je také prostě do určité míry imunní oproti excesům prostě mít prezidenta Trumpa, který začne takové věci vyhlašovat. Takže úplně bych nebyl nějak vystrašen z toho, že v momentě, kdy by se Trump měl stát opět prezidentem, tak by to vedlo k zániku nebo rozpadu Severoatlantické aliance. Myslím si, že k něčemu takovému vlastně nedojde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert a politolog Josef Kraus, který tak do nejasného scénáře vnesl svými slovy více klidu.
Podle prezidenta Pavla je naprosto legitimní uvažovat v Evropě o možnosti, že Trump ve volbách zvítězí a velice rychle uzavře s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodu, která nemusí být vůbec výhodná pro Ukrajinu a Evropu.
Podle experta Krause je potřeba se dívat na Evropu a její bezpečnost v širším kontextu. "Trump nereprezentuje celé republikánské křídlo a republikáni jsou silným spojencem – nebo mají silnou orientaci na Evropu, ale také na jihovýchodní Asii. To, co dlouhodobě republikánská strana nebo Američané obecně tvrdí, je, že Evropa by měla být mnohem více zodpovědná za svoji vlastní bezpečnost, což je bezesporu pravda, protože je to dáno tím, že dlouhodobě evropské státy opravdu kašlaly na výdaje na zbrojení, na vlastní zbrojní výrobu, na posilování svých schopností, tak trochu nechávali svou bezpečnost na Americe. A ta nemůže zkrátka pokrývat takto bohaté části světa ze svých vlastních peněz, když musí být aktivní i jinde, jako je třeba právě oblast jihovýchodní Asie, kde se snaží vykrývat rostoucí moc Číny," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.
V tomto kontextu Trump už během své první vlády v letech 2017 až 2021 dával jasně evropským zemím najevo, že se nestarají zásadně o svou vlastní bezpečnost, a to ve smyslu, že vydávají málo peněz na armády, a proto jsou černými pasažéry kolektivní obrany.
"Evropa by skutečně měla do toho více »šlápnout« a začít se více starat o sebe, ale to nutně neznamená, že by měly být ohroženy nějaké svazky v rámci NATO. Vlastně spíše naopak. Tím, že Evropa začne být více zodpovědná za vlastní bezpečnost, tak to může vést také k zvýšení evropského sebevědomí a vlastně v mnohém zlepšení partnerských vztahů mezi Spojenými státy a Evropou jako takovou, protože si budou mnohem rovnocennějšími partnery než v momentě, kdy Evropa je prostě slabá a Amerika na ni musí doplácet," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.