Trump slíbil konec války na Ukrajině. Politolog Kraus poukázal na velkohubost, ale i vyčerpanost konfliktu
Vítěz amerických voleb Donald Trump v kampani opakoval, že v případě zvolení válku na Ukrajině rychle ukončí. Vymezoval se přitom proti politice administrativy prezidenta Joea Bidena, která poskytuje Ukrajině velmi důležitou obrannou i další pomoc. Žádné konkrétní kroky, kromě zahájení jednání s Ruskem, však Trump nezmiňoval. Redakce ŽivotvČesku.cz v kontextu toho oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia a politologa Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity, co je podle něj tím »záhadným receptem« na konec války.
V polovině září republikánský kandidát na viceprezidenta J. D. Vance uvedl, že mezi Ukrajinou a Ruskem by mohla vzniknout demarkační linie a na ukrajinském území obsazeném Ruskem by mohla být vyhlášena demilitarizovaná zóna. Podle Vanceho by bylo vhodné slíbit, že Ukrajina nevstoupí do Severoatlantické aliance ani s NATO neuzavře jiný druh vojenského paktu. Ukrajina má o vstup do aliance zájem a podmínkou míru je pro Kyjev ruský odchod ze všech okupovaných ukrajinských území.
Podle Josefa Krause jsou obě strany konfliktu poměrně vyčerpány, to by mohl být »recept«, který může Trumpovi zásadně pomoci.
"Nemyslím si, že by to bylo něco dramaticky rychlého. Ukáže se, zda »nové koště dobře mete« a nová administrativa s novými lidmi a plná energie a vlastních plánů opravdu nebude znamenat nějaký dramatický průlom ve válce na Ukrajině. Ale dovedu si představit, že ono ten konflikt se vyčerpává sám o sobě, a to z toho důvodu, že ukrajinská vůle vzdorovat a bojovat je podstatně nižší, Rusko nemobilizuje své možnosti, protože na to nemá politický ani ekonomický kapitál. Dovedu si představit, že všem stranám konfliktu bude vyhovovat, že bude konflikt buď nějak vyřešen, nebo zamrzne, což potom Donald Trump může deklarovat jako vlastní vítězství. Ale jakými prostředky toho bude chtít docílit, není zatím jasné. V současnosti se zatím sestavuje jeho kabinet, ale co to bude znamenat, to nevíme. Jedna věc jsou totiž předvolební »velkohubé« výroky, druhá věc je pak sama realita," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník a komentátor Josef Kraus, který od roku 2010 publikoval v odborných periodikách téměř čtyři desítky textů, případně se na nich podílel, a to v drtivé většině v cizím jazyce.
Moskva Ukrajinu napadla 24. února 2022 a okupuje asi pětinu jejího území. Tvrdí, že válka nemůže skončit, dokud nebude uznána její anexe ukrajinské půdy. Kyjev naopak žádá, aby Rusko všechna území vrátilo. Ukrajinský politolog Volodymyr Fesenko míní, že Trump bude pravděpodobně usilovat o rychlé rozhovory a ukončení války, což by mohlo zahrnovat určité ústupky Rusku, ale Washington podle něj zřejmě nekapituluje před požadavky Moskvy zcela. "Nemyslím si, že by Trump souhlasil s mírem pouze za podmínek Ruska, protože by to vypadalo jako porážka USA," řekl dříve Fesenko.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.