Trump versus Biden: Jak bude volit česká enkláva v USA? Odpovídá velvyslanec Kolář

Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Bývalý velvyslanec Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 11. 2020

Jak dopadnou prezidentské volby v USA? Ke komu se přikloní Američané s českými kořeny? A proč je nutné, aby volby měly jasný výsledek? Na otázky redakce ŽivotvČesku.cz odpovídal diplomat Petr Kolář (58), který v USA působil pět let jako velvyslanec a tamější politické pnutí mezi tábory Donalda Trumpa a Joea Bidena umí skvěle vystihnout.

V úterý bychom měli znát nového prezidenta USA. Koho preferují Američané s českými kořeny?

Tam není žádná jednota v české enklávě. Tam záleží, zda žijete v Nebrasce, v Texasu, v New Yorku či v Kalifornii. Žádnou centrální českou ideu, kdo by měl být prezidentem, nemáme. Opravdu záleží, kde ti lidé žijí. Jinak uvažují lidé na venkově třeba v Iowě a jinak zase třeba lidé v Chicagu. Je to dané tím, jaká je celková atmosféra v tom daném státě. Třeba pobřeží jsou více pro demokraty. Takže Češi, kteří žijí ve velkých aglomeracích, jako je Chicago, Kalifornie, New York, inklinují spíše k Bidenovi. Naopak zase ti, co jsou v Texasu či Nebrasce, tak tam bude zase podle mě větší inklinaci k Trumpovi.

Kdo volby ovládne podle vás?

Větší šance má Joe Biden. Všechny parametry, které máme k dispozici, to nasvědčují. Ale pořád to není na sto procent. Amerika má systém, že vítězí ten, kdo získá více volitelů, nikoliv voličů. Vítěz potřebuje nejméně 270 volitelů. Takže se pořád může stát to, co se stalo Hillary Clinton, i když ta nebyla zdaleka tak oblíbená, jako je oblíbený Biden. Trump v té době také byl novou politickou tváří, která bojuje s establishmentem. To už dnes neplatí. Vypadá to na Bidena. Ale je tu řada Američanů, kteří se pohybují v nějakém sociálním prostředí, kde se skoro nesluší přiznat, že by volili Trumpa. Netroufají si to říct nahlas. Opravdu to není tak, že by Trumpa volili jen nevzdělaní. Je tam i celá řada vzdělaných, kteří Trumpa volit budou. A to se nakonec může ukázat, že to se v průzkumech neodhadlo.

Co Americe hrozí?

Důležité je, ať už vyhraje kdokoliv, aby to vítězství bylo výrazné. Protože pokud to vítězství bude těsné, tak ta Amerika bude zase o dost více rozštěpená. A ty dva tábory se začnou ještě více nenávidět.

Co se změní, když do čela USA usedne Biden?

Pokud opravdu vyhraje Biden, tak tam bude větší inklinace k sociálním opatřením, které by se měly dotknout i těch chudší Američanů. Možná se demokratický přístup objeví v otázce zdanění… Ale ono se toho v zásadě zase tolik nezmění. Joe Biden není žádný revolucionář. To je středový demokrat. On není republikánem, ale není to ani žádný progresivista, který by třeba od základu měnil zahraniční politiku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.