Tvrdá opatření nezabírají. Epidemie stagnuje, ale nebrzdí. Jaroslav Flegr popsal, co se s virem děje

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2021

Od páteční půlnoci na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. To je další tvrdé opatření, které zavedla vláda. Důvodem je, že epidemie nemoci covid-19 v Česku stagnuje a nebrzdí. "Nový typ koronaviru, tedy britská mutace, se ale nadále šíří i mezi zranitelnými skupinami obyvatel," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Rizikem pro další vývoj epidemie v Česku je výskyt nové mutace, která může být nakažlivější o 40 až 70 procent. Jednotky potvrzených případů výskytu britské varianty koronaviru byla podrobnou genetickou analýzou potvrzena v sedmi krajích. Případy, u kterých je podezření na britskou mutaci, trasují hygienici přednostně.

"Situace je stabilizovaná jen zdánlivě. Zatím u nás převládá původní kmen viru. Ten má při současných na leden poměrně vysokých teplotách a při současné intenzitě protiepidemických opatření reprodukční číslo nižší než 1, takže se jeho šíření zastavilo a jeho výskyt v populaci se snižuje. Problém je, že se už u nás začínají šířit na chlad adaptované a tedy infekčnější zimní mutace. Zatím sice víme jen o přítomnosti té britské, ale téměř jistě tu budou i ty další," upozornil evoluční biolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v současnosti je nejvíce zmapovaná takzvaná britská a jihoafrická mutace.

"Je jich zatím naštěstí málo, ale na rozdíl od té původní varianty mají reprodukční číslo vyšší než 1, takže se u nás exponenciálně množí. Tím, jak stoupá jejich zastoupení v populaci, bude stoupat i celkové reprodukční číslo covidu. V podzimní vlně bylo skoro tři měsíce reprodukční číslo viru konstantní, takže se vývoj epidemie, třeba rychlost plnění nemocnic, dal snadno odhadnout – stačilo si vynést body na semilogaritmický papír a proložit přímkou. V této vlně se bude rozvoj epidemie odhadovat hůře. Reprodukční číslo viru totiž bude postupně stoupat, tak jak bude stoupat zastoupení zimních mutací v populaci. Máme snad výhodu v tom, že zimních mutací je více v okolních zemích, takže můžeme sledovat, jaký má dopad epidemie za našimi hranicemi. Volby a Vánoce jsou daleko, takže vláda snad včas šlápne plnou silou na brzdu a zabrání úplně nejhoršímu. Jenže tohle šlápnutí bude naši ekonomiku zatraceně bolet – a tentokrát už nejen sektor služeb. Před přehlcením nemocnic by nás snad mohlo zachránit jen to, kdyby opravdové jaro začalo od poloviny února a před dalšími 20-40 tisíci mrtvými jen to, kdyby se objevily nové účinné léky," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr důvod, proč současný vývoj epidemie stagnuje a proč bude stagnace jen dočasná.

K nejohroženějším skupinám obyvatel nemocí covid-19 patří senioři a lidé žijící v zařízení sociálních služeb. Kromě očkování může dalšímu šíření infekce bránit také respirátory, jejichž nošení na rizikových místech ve čtvrtek doporučila lidem vláda.

Herečka Jaroslava Obermaierová (75) má třetí dávku vakcíny za sebou. Je ráda. V předloňské...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu