Tvrdší opatření od pondělí. Nově povinné nošení respirátorů, nebo dvou roušek. Promluvil expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2021

V pondělí ministerstvo zdravotnictví nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických ústenek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) půjde o obchody, veřejnou dopravu a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. "Základní rozdíl mezi rouškou a respirátorem spočívá v tom, že rouška chrání okolí před námi, kdežto respirátor chrání nás před okolím," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

"Za dostatečnou ochranu nebude možné považovat různé svépomocně vyrobené tkaniny," řekl ministr. Lidem doporučil, aby dali přednost respirátorům nejméně třídy KN95 nebo FFP2. Důvodem je podle něj horší epidemická situace se šířením britské mutace.

Hlavní hygienička už dříve upřesnila metodické pokyny pro udělování karantén, které také nošení šátku, šály nebo podomácky vyrobené roušky za dostatečnou ochranu nepovažují.

"Základní rozdíl mezi rouškou a respirátorem spočívá v tom, že rouška chrání okolí před námi, kdežto respirátor chrání nás před okolím. Ani jedno neplatí absolutně – kvalitní rouška chrání i nás (před kapénkami, ale nikoli před menším aerosolem) a respirátor bez ventilu nebo s membránou na výdechovém otvoru chrání i naše okolí. Roušky jsou ploché, takže si je snáze zevnitř poslintáme, v respirátorech je volný prostor, což může být o dost příjemnější. Roušky dělíme na zdravotnické a nezdravotnické," objasnil základní rozdíly evoluční biolog a vědec Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

"Aby směla nést rouška označení zdravotnická, musí být otestována akreditovanou laboratoří, kde musí splnit řadu testů, například testy filtrační účinnosti, prodyšnosti a odolnosti proti kapénkám. Nezdravotnické roušky nemusí splňovat nic a nemá cenu je proto používat. Zdravotnické roušky jsou tří kategorií I, II a IIR. Pouze poslední kategorie splňuje test odolnosti proti kapénkám a pouze ty má cenu si pořizovat. Některé roušky mohou být nanovláknové, případně mohou obsahovat nano-membránu. Roušky s nanovlákny dobře filtrují, bývají však málo prodyšné, takže většinou nesplní kritéria na zdravotnické roušky. Roušky s nejčastěji používanou filtrační vrstvou (meltblown) využívají k filtraci elektrostatického náboje na povrchu vláken – jejich funkčnost se však zpravidla vlivem vlhkosti už během hodiny výrazně sníží a není možno ji už obnovit (jsou proto jednorázové). Existují však i roušky a respirátory s nano-membránou bez náboje, které jsou stabilní a mohou být používány dlouhodobě a při dodržení pravidel pro ošetření i opakovaně, aniž by ztratily svoji vysokou filtrační účinnost. Vybírejte tedy roušky a respirátory s deklarovanou možností opakovaného použití. Respirátory dělíme do tří tříd FFP1, FFP2 a FFP3," vysvětlil Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Blatného jsou respirátory na trhu dostupné a zatím se nebude uvažovat o regulaci jejich ceny. Na začátku února vláda na dva měsíce zrušila u respirátorů třídy FFP2 a vyšší daň z přidané hodnoty, obchodníci je pak mohli zlevnit. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.