Týmy z Východu berou jako béčka a pak to neunesou. Moderní je ze všeho dělat rasismus, říká Petr Švancara

Ondřej Kolář musel po hrozivém zákroku střídat
Ondřej Kolář musel po hrozivém zákroku střídat
Foto: Profimedia.cz

O utkání Evropské ligy mezi Glasgow Rangers a Slavií Praha padlo mnoho emotivních slov a zápas ještě pořád není dořešen. Čeká se, jaký postoj k utkání i k událostem po zápase zaujme UEFA. "Je móda ze všeho dělat rasismus. Když si to utkání projdu, tak vidím tzv. rasismus naruby," řekla pro ŽivotvČesku.cz legenda brněnského fotbalu Petr Švancara (43).

UEFA ještě nestihla vynést verdikt v případě vypjatého zápasu mezi skotským týmem a Slavií Praha a o pozornost fotbalových fanoušků se přihlásilo jiné utkání. Na evropském šampionátu do 21 let neunesli mladí Angličané vyřazení, začali napadat slavící Chorvaty a nakonec přišli s tvrzením, že tým od Jadranu je rasisticky urážel. Fotbalový bohém Petr Švancara v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz připustil, že se na fotbalových hřištích možná rodí nehezká tradice - »západní« tým prohraje s někým z »Východu« a pak vytáhne historku o rasismu.

"Mám rád výsledky, čísla a fakta. Fakta jsou taková, že se stává móda dělat z toho rasismus. V případě Ondřeje Kúdely je to bez důkazů. Naopak když si projdu celý ten zápas, tak vidím tzv. rasismus naruby. Ale my takoví nejsme a my to takto řešit nebudeme. Proti Kúdelovi tedy nulové důkazy, nikdo nic neslyšel, nikdo nemá potvrzeno, že to bylo rasistické. Po zápase se z toho udělal totální rasismus a nikdo se nestaral o brankáře Koláře," řekl pro ŽivotvČesku.cz Petr Švancara na plná ústa, jak je zvyklý. Kvůli tomu, jak je utkání sešívaných vnímáno na Britských ostrovech, se »Švanci« dokonce pohádal s Vladimírem Šmicrem, který hrával za Liverpool.

"V případě mladých Chorvatů jsem zápas neviděl, jen jsem zahlédl záběry na internetu. Přijde mi to jako klasická »štengrovačka« směrem k Angličanům. Souhlasím, že je to podobné jako v Glasgow, něco tam proběhnout mohlo. Ale pojďme si říct, že týmy z Britských ostrovů nás při zápase berou jako »béčkové« země, při zápase do nás těžce jdou. Stanciu poslouchal nadávky během celého utkání. Tady ani nejde o barvu pleti, ale nadávky při zápase padají. Tyto týmy se chovají směrem k »Východu« nadřazeně, podobně jako my na tom může být i Slovensko, Chorvatsko, Polsko... Podle mě nás berou jako »béčkové« země a když to na hřišti nejde, tak to neunesou a dostaví se frustrace a naštvanost. A my jako týmy z »Východu« to zase víme, takže do nich rýpneme. Tohle »rejpání« k fotbalu prostě patří. Když půjdu hrát s malým, ušatým, zrzavým, škaredým, bezzubým, tak si taky rýpne. Já hraji 1. B třídu a kdyby se všechny ty nadávky měly řešit, tak jsme u soudu patnáctkrát do roka. Rasismus v tom vidět nechci a nemyslím si, že my nebo Chorvatsko jsme rasistické země. Když někdo zmlátí někoho kvůli barvě pleti, tak je to u mě rasista. Ale média nyní hodně ukazují, co se děje v Americe, hodně se řeší, co se tam děje lidem s jinou barvou pleti. Ale média už méně řeší, že se taky vykrádá, znásilňuje a tady v tom případě se barva pleti neřeší. Teď je hodně moderní dělat ze všeho rasismus. Pokud tam rasismus je a někdo to dosvědčí, tak ať dotyčný pyká. Ale nemůže se stát, že se po zápase řeší šeptání do ouška a neřeší se Kolářovo zranění. Za tímto názorem si budu stát a budu se hádat s kýmkoliv," pronesl pro ŽivotvČesku.cz Petr Švancara emotivně.

O další nouzový stav žádat jako vláda nebudeme, má jasno vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42). Navíc se během následujících dnů začnou vracet žáci do škol. Uvedl to v exkluzivním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz s tím, že datum 12. dubna je klíčové i v rámci rozvolnění.

Podle nejnovějšího vyjádření fotbalové Slavie dosud vyšetřování UEFA ani policie neodhalilo, že by obránce Ondřej Kúdela v odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow rasisticky urážel hráče Rangers Glena Kamaru. Slavia na Kamaru také podala trestní oznámení. Klub z Prahy tvrdí, že Glen Kamara po zápase v útrobách stadionu napadl Kúdelu pěstmi. UEFA by měla o verdiktu rozhodnout do 8. dubna, kdy Slávii čeká zápas s Arsenalem.

Fotbalová veřejnost je otřesená z toho, jaký trest dostal obránce Slavie Praha Ondřej Kúde...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.