U Čechů roste zájem o mobilní domy a karavany. Jejich úroveň je mnohdy lepší než v penzionech, říká odborník

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2021

Bydlení prošlo za poslední léta proměnami, které přinesly několik moderních trendů. Mezi ně patří mobilní domy, karavany nebo třeba dřevostavby. Lidé se v době epidemie koronaviru často rozhodovali, jak si vytvořit zázemí, příjemný domov a zároveň mít určitou volnost. Podle realitního makléře Jakuba Jarolímka obliba těchto trendů roste právě proto, že poskytují možnost pohybu a zároveň nabízí vše potřebné jako by tomu bylo v běžné domácnosti. "Mobilní dům si »zapřáhnete« za auto a vyrazíte, kam máte zrovna chuť. Pokud ho člověk má i zateplený, s centrálním topením, dvojitými okny – může ho využívat celoročně," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Mobilní domy jsou inspirací ze zahraničí, kde jsou využívaný především k sezónnímu bydlení a rekreaci. V minulosti bylo v České republice méně výrobců, kteří nabízeli tzv. mobilhausy, ale to se za posledních deset let změnilo. Nicméně i ze zahraničí se dováží již kompletní stavby, které ovšem z důvodu nesplnění českých norem nelze používat k trvalému bydlení. Technické požadavky v rámci ČR se pak zaměřují hlavně na rozvody elektřiny a vody nebo třeba zateplení.

Mobilní domy jinak patří mezi výrobky, které plní funkci stavby a z pohledu stavebního zákona jsou považovány za stavbu. Stejně tak podléhají i stavebnímu povolení. Musí splňovat také požadavky související s energetickou náročností budov (zákon č. 406/2000 Sb., Zákon o hospodaření energií), jako tomu je standardně u rodinného domu.

Cenové rozpětí takového domu je široké, záleží na mnoha parametrech – jaké jsou rozměry, zda ho lze využít celoročně nebo jaké má vybavení. Roli hraje samozřejmě i to, zda se vyrábí na klíč, nebo si ho zákazník koupí již hotový. Obvykle se cena pohybuje v řádu statisíců a může se šplhat klidně až do několika milionů.

"Mobilní dům neboli mobilheim si »zapřáhnete« za auto a vyrazíte, kam máte zrovna chuť. Pokud ho člověk má i zateplený, s centrálním topením, dvojitými okny – může ho využívat celoročně. Mobilní domy jsou vyráběny podle technických norem pro obytná vozidla pro volný čas – EN ČSN 1949, 721, 1647 a jsou opatřeny ocelovým podvozkem s odnímatelnou ojí ISO 50, závěsným zařízením za osobní automobil," řekl Jakub Jarolímek ze společnosti Hypoin pro ŽivotvČesku.cz s tím, že díky své praxi pozoruje výrazný nárůst i prodeje karavanů a obytných automobilů.

"Důvody jsou identické jako u chalup a mobilních domů. Prostě si sbalíte věci a vyrazíte, kam chcete. Navíc úroveň některých karavanů nebo obytných automobilů je mnohdy lepší než v některých penzionech. Mají sprchu, toaletu, kuchyňku, topení, klimatizaci, satelit a klidně i pračku a sušičku. Pronajímat je v dnešní době, je pro obchodníky velmi dobrý byznys," uvedl realitní makléř pro ŽivotvČesku.cz.

Trendem posledních týdnů a měsíců jsou podle jeho slov také dřevostavby a kontejnerové bydlení. "Dost nabírají na popularitě, především z důvodu rychlosti »výstavby« a možnosti financování hypotékou – i když to má taky svá úskalí, ne každá banka to umí financovat," dodal Jakub Jarolímek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.