U delty jsou znaky komunitního šíření, říká imunolog. Zhodnotil, čím by se dalo zamezit sílící epidemii

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2021

Epidemická situace měla ještě před několika týdny příznivý vývoj a očekávalo se, že se bude i nadále zlepšovat. Podle odborníků stojí za aktuálním zhoršením především výskyt několika variant koronaviru na území Česka. "Samozřejmě cestování stojí za zhoršením epidemické situace. Nevím, zda jsou opatření zavedená při návratu ze zahraničí u nás na letištích skutečně dostatečná,“ zhodnotil profesor imunologie Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda začíná projevovat obavy kvůli mírnému nárůstu nakažených koronavirem, protože vývoj epidemie byl doposud uspokojivý. Podle expertů z řad epidemiologů nebo imunologů přicházejí varování především v souvislosti s variantami viru, které jsou v některých případech zavlečeny ze zahraničí.

"Cestování stojí samozřejmě za zhoršením epidemické situace. Téměř všechny případy varianty delta u nás, které se daly vystopovat, pocházely od lidí, kteří přicestovali z nějaké rizikové země. Nevím, zda jsou opatření zavedená u nás na letištích při návratu ze zahraničí skutečně dostatečná. Zdá se mi, že se hodně spoléhá na prohlášení, ve kterých lidé nemusí uvádět pravdivé informace," vyjádřil se Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že významným nebezpečím, které nelze podceňovat, je stále varianta delta neboli indická mutace.

Cestování dostalo »zelenou« a lidé využívají možnosti vyrazit za hranice v rámci letní dovolené. Cestovní semafor, který podle barev určuje rizikovost jednotlivých zemí, má být pro cestovatele pomůckou, které by se měli držet.

"U varianty delta už jsou znaky komunitního šíření, což znamená, že se nedají vytrasovat kontakty. Ale pokud se čísla pohybují v desítkách nebo nízkých stovkách případů, dalo by se tomu intenzivními protiepidemickými opatřeními, trasováním a karanténami nakažených lidí zamezit.  Nemuselo by to vést k nějakým příliš vážným důsledkům," řekl profesor imunologie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který v letech 2005 až 2017 působil jako ředitel Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd České republiky.

Reálný počet životů, které má epidemie na svědomí, je podle něj výrazně vyšší, než se oficiálně uvádí. "V Česku zemřelo ve skutečnosti 40 tisíc lidí, uvádí se 30 tisíc, ale když se ve skutečnosti podíváte na tzv. »nadúmrtí«, je to o 10 tisíc více. Jsou to většinou případy těch, které umřeli někde doma a nebyli otestovaní. Černý scénář je, kdyby se tu objevila kromě varianty delta ještě varianta omega, která by zcela unikala všem protilátkám. Znamenalo by to znovu očkování od začátku, nové vakcíny, znovu lockdowny… Doufejme, že k tomu nedojde," uzavřel Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.


Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve své poslední zprávě uvádí, že během sekvenování vzorků došlo k rozpoznání několika variant viru – potvrzeno bylo například 21 případů varianty gama, která byla zachycena v Praze, Brně, Mělníku a Pardubickém kraji. Varianta delta se prokázala ve 118 případech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.