U rvačky ve Sněmovně jsem byl. Poslanec Volný se opakovaně snaží vyvolávat konflikty, říká Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2021

Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného přešlo při čtvrtečním jednání sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala poté, co se slovně ohradil proti předsedajícímu Tomáši Hanzelovi a ten mu vypnul mikrofon. "Byl jsem u toho a z mého pohledu to je naprosto neakceptovatelné chování," řekl svůj pohled na situaci, kterou viděl »v první řadě« bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) a nebyla mu příjemná.

Celá strkanice, kterou Sněmovna nepamatuje, vznikla poté, co Volný a jeho kolega Marian Bojko ve sněmovně vystoupili bez roušky. Předsedající Tomáš Hanzel za to nejprve kritizoval Bojka a vzkázal mu, že by se měl stydět. Volný se potom Bojka zastal a ostře se opřel do Hanzela od řečnického pultíku.

Následně se odehrála situace, kterou nikdo nečekal. Poté co Hanzel vypnul Volnému mikrofon u řečnického pultu, přišel nezařazený poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího. Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci.

"Byl jsem u toho a z mého pohledu to je naprosto neakceptovatelné chování, které na půdě Sněmovny nemá obdoby. Myslím, že je třeba to odsoudit, protože není možné, aby se takto poslanec choval. Každý má nějaký názor a nějaký prostor ho tam prezentovat, ale nemyslím si, že je na místě a správné, aby se poslanci takto inzultovali. Bohužel poslanec Volný je opakovaně člověkem, který se snaží vyvolávat nějaké konflikty a není to dobře. Takové jednání musí být potrestáno ze strany mandátového a imunitního výboru," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Lubomír Volný kvůli strkanici rezignovat nechce. Uvedl, že se cítí ještě více povolán k zastupování názoru lidí, kteří nesouhlasí se současnou situací. 

"To nebylo kvůli tomu, že bych neměl roušku. Tomu incidentu předcházelo hrubé vyjádření ze strany kolegy Feriho, který mě v průběhu debaty nazval idiotem. Potom to pokračovalo hrubou urážkou ze strany pana předsedajícího pana Hanzela. Ten nám říkal »fuj a styďte se«, když jsme vystupovali bez roušek. Při jednání petičního výboru, kde byl pan Landa, bylo ale vystupování bez roušek běžné, tam se na mikrofon hovořilo bez roušek a mikrofon se dezinfikoval, takže to není nová situace," sdělil svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Volný.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.