Udržovaný hrob Ladislava Štaidla zdobí čerstvé květiny. Byl to velice slušný člověk, vzpomíná vdovec po Ivetě Bartošové

Autor: ŽivotvČesku | Ladislav Štaidl
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2021

Na konci ledna letošního roku tento svět opustil legendární skladatel Ladislav Štaidl (†75). Jeho skon zasáhl českou hudební scénu, rodinu, přátele, ale i známé. Místa posledního odpočinku se dočkal až půl roku po smrti, kdy byl uložen na hřbitově v pražských Olšanech. Tam na něj chodí jeho blízcí vzpomínat, jiní si vzpomínky uchovávají v paměti. "Z mého pohledu to byl velice slušný a korektní člověk, co řekl, to platilo. Je mi líto, že nás tak brzy opustil," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Rychtář (63), který s ním komunikoval v době, kdy byl partnerem a později manželem zpěvačky Ivety Bartošové (†48).

Fenomenálnímu hudebnímu skladateli Ladislavu Štaidlovi se staly osudnými komplikace související s nákazou nemocí covid-19. Naposledy vydechl 30. ledna letošního roku, k poslednímu odpočinku byl ale uložen až v červenci. Jeho blízcí i fanoušci mu mohou přijít vzdát hold na hřbitov v pražských Olšanech. Rodinný hrob zdobí čerstvé květiny a je evidentní, že mu majitelé věnují pravidelnou péči.

Tichou vzpomínku jednomu z nejvýznamnějších tuzemských skladatelů čas od času věnuje i Josef Rychtář. Vdovec po Ivetě Bartošové se s Ladislavem Štaidlem znal právě díky vztahu s ní. Přestože mezi bývalými partnery a rodiči Artura Štaidla komunikoval ne zrovna jednoduchou záležitost, na hudebníka vzpomíná v dobrém a jeho skon ho mrzí.

"Když jsem se potkal s Ivetkou, tak nastal problém, kdy Arťa byl svěřený do péče pana Štaidla. Ivetka to těžce nesla, protože Artur pro ni byl vším a do konce života žila pro něj. Komunikace mezi nimi byla na bodu mrazu a já jsem si na pana Štaidla vzal číslo. Oslovil jsem ho, byl velmi vstřícný a vyslechl si mě. Tenkrát jsme se nějak domluvili, dohoda byla oboustranná. Já jsem dělal vše, abych vyhověl jeho požadavkům a on na základě toho pouštěl Artura za Ivetkou jak do Říčan, tak následně do Uhříněvsi, přestože nemusel, protože soud určil návštěvní dny. Pan Štaidl ho pouštěl každý týden za Ivetkou, i na prázdniny a bylo to o tom, že jsem ho vždy v pořádku dovezl zpět. Tak to fungovalo až do smutného konce, kdy nás Ivetka tragicky opustila," zavzpomínal Josef Rychtář pro ŽivotvČesku.cz na doby, kdy byl s Ladislavem Štaidlem často v kontaktu.

Přestože vztahy Ivety Bartošové a Ladislava Štaidla nebyly nejlepší, samotný Josef Rychtář s ním neměl jedinou špatnou zkušenost. "Panu Štaidlovi nemůžu nic vytknout, v Uhříněvsi jsme se několikrát potkali. Z mého pohledu to byl velice slušný a korektní člověk, co řekl, to platilo. Nemohu samozřejmě hodnotit život, který s ním měla Ivetka, to mi nepřísluší. Mohu ale hodnotit čas, kdy jsem ho osobně poznal a hovořil s ním. Na jeho adresu musím říct jen to nejlepší. Nikdy jsem proti němu nechoval žádnou zášť a neměl jsem s ním sebemenší problém. Je mi opravdu líto, že ho ta nemoc postihla a že nás tak brzy opustil," dodal Josef Rychtář pro ŽivotvČesku.cz, jak na Ladislava Štaidla vzpomíná.

Hrob skladatele Ladislava Štaidla a jeho rodiny
Hrob skladatele Ladislava Štaidla a jeho rodiny
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.