Úklid nepořádku: Tahle zpráva potěší nejen seniory. Vicepremiér Vít Rakušan prozradil, jaké má plány s Českou poštou

Ministr Vít Rakušan
Ministr Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2022

Česká pošta zruší od letošního května 669 pracovních míst. Propouštění se má týkat zejména manažerských a úřednických pozic. O pošťáky nemá jít. Státní podnik si od snižování stavů slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Pro ŽivotvČesku.cz o revitalizaci instituce promluvil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (43). "Určitě půjde o modernizaci pošty, aby došlo k nějaké udržitelnosti. Rozhodně vnímám jako důležitý krok jasně a zřetelně definovat, co stát od pošty chce," řekl v úvodu muž, který rezort přebral po exministrovi Janu Hamáčkovi (41). V té době netušil, v jakém »nepořádku«.

Jeden z prvních úkolů, které se Vít Rakušan coby šéf rezortu rozhodl řešit, zní, jak po svém předchůdci dát do pořádku Českou poštu, která v minulosti byla výdělečným podnikem. V posledních letech tomu je naopak. Restrukturalizace administrativních pozic a rušení jejich agend je podle ministra dalším krokem k optimalizaci nákladů. Týká se úřednické, centrálně řízené části firmy.

"Rezort vnitra je neuvěřitelně široký. Jeden problém, který možná není viditelný, protože patří vnitru, je Česká pošta, což řešíme systémově. Chystá se vlna propouštění, ale ne na úrovni běžných zaměstnanců, ale nabobtnalého středního managementu. Těch kroků, které máme v plánu, je ale více. Velmi brzy se budeme zabývat složením dozorčí rady a strategií na další roky, aby z České pošty byla instituce, jak se některým zemím povedlo, aby byla jakýmsi dotekem digitálna a sloužila lidem. Tím myslím, aby se u okének neprodávaly losy, o které nikdo nestojí, ale spíše poskytování služeb, které dávají lidem smysl a ulehčí jim v jejich starostech," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra rozhodně s tím, že pošta přináší lidem služby a v současnosti je jako podnik neskutečně zanedbaná.

Zrušení téměř 700 pracovních pozic se dotkne zejména útvarů marketingu, administrativně právních záležitostí, IT, financí nebo obchodu.

"Určitě půjde o modernizaci pošty, aby došlo k nějaké udržitelnosti. Rozhodně vnímám jako důležitý krok jasně a zřetelně definovat, co stát od pošty chce. A já říkám, že kromě běžných či standardních služeb je to instituce, která lidem pomáhá, a to nejen na úrovni digitálních služeb, ale částečně jde i o dotek běžného občana se státem a ta služba lidem musí být lehce dostupná," dodal pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Vít Rakušan.

Loni v květnu tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček oznámil, že z pošty by se měla do tří let oddělit její pobočková síť do nového státního podniku. Rozdělení na pobočkovou část poskytující takzvanou univerzální službu, kterou si objednává stát, a komerční část fungující v tržním prostředí má zajistit konkurenceschopnost podniku v příštích letech. Komerční část nebude ze svého zisku muset hradit ztrátové služby, které pošta zajišťuje pro stát.

V posledních letech pošta hospodaří se ztrátou. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou okolo 800 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020. Podle výroční zprávy skončilo hospodaření pošty v roce 2020 ztrátou 1,356 miliardy korun po zdanění. Celkové provozní náklady v předloňském roce dosahovaly 20,622 miliardy korun. Dohromady Česká pošta zaměstnává zhruba 27 tisíc lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.