Dopis podáte, za chvíli los stíráte: Česká pošta jako symbol ČR v zrcadle, které leští spasitel Rakušan. Zapadá to do světa Fialovy vlády, rýpla si Schillerová

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Kdo by takovou situaci neznal. Vystojíte frontu na státní poště s dopisem v ruce a nebohý pracovník u přepážky vám nakonec nabídne ke koupi stírací los. A to v době, kdy bylo uzavřeno na 300 poboček pošty, prodávají se lukrativní budovy a ministr vnitra Vít Rakušan stále hovoří barvitě o modernizaci mamutího podniku. Do toho celostátní ekonomické potíže a lze bez nadsázky konstatovat, že největší loterií je budoucnost Česka. Opozice si samozřejmě nenechává ujít možnost uštědřit špílec. Bývalá ministryně financí z ANO Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz poznamenala, že situace zapadá do světa vlády Petra Fialy.

Pracovníci státní pošty jsou v tom nevinně a není důvod jim kvůli prodeji stíracích losů spílat. Doplňkový prodej zboží mají v popisu práce, ať se jim to líbí, nebo ne. Kdo se diví, je zákazník, který hlavně očekává, že nebude muset stát dlouho ve frontě, že dopis bude doručen rychle a balík se zázrakem objeví na domácí adrese, kam byl zaslán. Státní podnik si prostě snaží přivydělat, ovšem pro řadu lidí to znamená, jak říká klasik, pozvednout obočí.

V době marketingové ještě více do očí bije, v kontrastu s prodejem losů, stíracího pokusu o milionové štěstí, stav České pošty a realita. Ministr vnitra Vít Rakušan poštu transformuje, konsoliduje, do toho barvitě postuje příspěvky na síti X, bojuje s dezinformacemi, renegáty, zpátečníky, rozvraceči a vůbec s těmi, kdo nechtějí vidět slunné zítřky. K tomu zavřené pobočky a jako třešinka na dortu prodej věhlasné hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici.

Pro opozici samozřejmě šťavnaté sousto ke kritice. "Pošťák jako prodavač stíracích losů zapadá do světa Fialovy vlády, která se už dvakrát nadechovala ke snížení daně z hazardu, naprosto dokonale. Kdyby pětikoalice pečovala o zájmy rodin s dětmi stejně starostlivě, jako jí to jde u vybraných hráčů hazardního trhu, žili bychom si jako v ráji," poznamenala pro ŽivotvČesku.cz exministryně financí z hnutí ANO Alena Schillerová.

Pro spravedlnost musíme dodat, že stírací losy vykukovaly na zákazníky pošty i v uplynulých letech, kdy ještě nebyla vláda Petra Fialy u moci. Podle poslance za ANO Patrika Nachera jde ale o to, že se situace na poště od té doby negativně posunula. "Jsem konzistentní, už od roku 2015 jsem kritizoval, že pošta v zásadě dělá všechno. A jenom to, co dělat opravdu má, je na posledním místě. A mohu říci, že se to spíše zhoršilo," vysvětlil svůj postoj Patrik Nacher pro ŽivotvČesku.cz.

Jak už bylo řečeno, nebozí pošťáci by měli být ušetřeni sžíravé kritiky. I oni by jistě ocenili, pokud by práce na státní poště byla opět spojena se stavovskou ctí, pobočky nabízely moderní služby odpovídající 21. století a potupné nabízení stíracích losů, omalovánek a modelů autíček se stalo minulostí. Takové produkty patří do trafiky nebo hračkářství. Nu, a aby opravdu zase jednou platilo: Dnes podáte, zítra dodáme!

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.